Haberler

22 Mayıs 2015

Karadağ Folklor Grubu TİKA Desteği İle Manisa Mesir Macunu Festivali'ne Katıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle merkezi Karadağ’ın tarihi kenti Çetinye’de bulunan ve ülkenin en köklü geleneksel halk oyunları topluluğu konumundaki Njegoş Kültür Sanat Derneği Halk Oyunları Topluluğu, Manisa Belediyesince organize edilen “475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivaline” katıldı.

Karadağ’ın kültür ve geleneklerinin yaşatılması ve tanıtılması için gönüllülük esası ile faaliyet gösteren Njegoş Kültür Sanat Derneği Halk Oyunları Topluluğu, 20-27 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen söz konusu festival çerçevesinde,  Karadağ’ın Türkiye’de tanıtılması amacıyla Karadağ yerel halkoyunlarından oluşan pek çok gösteri sergiledi.

Festivalin tamamlanması sonrasında Dernek Başkanı Vaso ZUBER, ve derneğin diğer temsilcileri, Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisine bir teşekkür ziyaretinde bulundular. Karadağ adına ulusal ve uluslarararası birçok halk oyunları gösterisine iştirak ettiklerini ve TİKA tarafından sağlanan destek vesilesi ile ve Türkiye’yi yakından tanıma imkânı bulduklarını belirten Dernek Başkanı ZUBER, Karadağ ve Türkiye halklarının geleneksel giyim kuşam tarzları ile yemek kültürleri arasında büyük benzerlikler olduğunu söyledi.  İki kardeş ülke arasındaki kültürel bağların daha ileri götürülmesi konusunda halkoyunlarının önemli bir yere sahip olduğunu da kaydeden Dernek Başkanı ZUBER,  ileriki dönemlerde TİKA ile yeni projelerde beraber çalışmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa YAZICI ise ziyarette yaptığı açıklamada, söz konusu ortak kültürel işbirliği çalışmalarının Türk ve Karadağ kültürünün iki ülke insanlarına tanıtılmasına büyük katkı sağladığını belirtti. TİKA olarak iki ülkeye ait kültür ve sanat değerlerinin geliştirilmesi konularında yeni projeler gerçekleştirmeyi arzuladıklarını da sözlerine ekleyen Koordinatör Yazıcı, Dernek yetkililerinin şahsında tüm grup üyelerine teşekkürlerini sundu.

1907 yılında kurulan ve ülkenin en köklü derneklerinden biri olan Njegoş Kültür Sanat Derneği, Karadağ’ın kültür ve sanat başkenti olarak bilinen ve ülkenin eski başkenti konumundaki Çetinye’de faaliyet gösteriyor. Halen 250 kişilik halkoyunları ekibiyle gösteriler sunan dernekte ayrıca 12 kişiden oluşan bir müzisyen grubu da yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosova'da Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından Kosova’nın Vıçıtırın bölgesinde süt kalitesinin artırılması ve süt üreticilerinin desteklenmesine yönelik proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında işsizliğin yoğun yaşandığı Vıçıtırın Belediyesi’nde istihdamın ve süt kalitesinin artırılması amacıyla, 150 süt...