Haberler

18 Aralık 2013

Karadağ Emniyet Müdürlüğü'ne Teknik Ekipman Desteği

Karadağ’daki trafik kazalarının azaltılması ve seyahat güvenliğinin sağlanması çalışmalarına destek verilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen 4 adet son teknoloji lazer sistemli radar cihazı, Karadağ Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi.

TİKA, Karadağ’da trafik kazalarının azaltılması ve seyahat güvenliğinin sağlanması kapsamında gerçekleştirdiği proje kapsamında Karadağ Emniyet Müdürlüğü’ne 4 adet son teknoloji lazer sistemli radar cihazı desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen cihazlar düzenlenen törenle Karadağ Emniyet Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Karadağ Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törene, Karadağ Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nikola Yanyuşeviç, TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Karadağ Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Karadağ Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Yanyuşeviç, TİKA ile Karadağ Emniyet Müdürlüğü arasında çok iyi ilişkiler temin edildiğini ifade ederek, bundan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti. TİKA ile işbirliği içerisinde çok sayıda ortak projeye imza attıklarını söyleyen Karadağ Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Yanyuşeviç, hibe edilen son teknoloji radarlar ile trafik kazalarının önüne geçilmesinde, güvenli seyahat imkânlarının sağlanmasında ve yolsuzlukların önlenmesinde büyük bir mesafe kaydedileceğini kaydetti. Halihazırda devam eden ve TİKA koordinasyonunda Türk Emniyeti ile ortaklaşa düzenledikleri 4 ayrı eğitim programı ile Karadağ Emniyetinin hizmet kalitesinin önemli ölçüde güçlendirildiğini de hatırlatan Karadağ Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Yanyuşeviç, söz konusu eğitim programlarının 2014 yılında da devam edeceğini ifade etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Yazıcı ise hibe edilen radarların ülkede ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarının azaltılması yönünde önemli katkı sağlayacağını belirterek, Karadağ Emniyetine teknik destek sağlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. TİKA olarak insan merkezli projelere her zaman destek olduklarını belirten TİKA Karadağ Koordinatörü Yazıcı, iki ülke emniyet güçleri arasındaki tecrübe paylaşımını sağlayan ve Karadağ polisine katkı sağlayan polis eğitimlerinin 2014 yılında da artarak devam etmesi yönünde çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. Bu projelerin iki ülke emniyet güçleri arasındaki ilişkilerde önemli kazanımlar sağladığına da değinen TİKA Karadağ Koordinatörü Yazıcı, hibe edilen radarların tüm ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ortalama 5.000 polisin görev yaptığı 670.000 nüfuslu Karadağ’da, ülkenin dağlık yapısı nedeniyle, yol ve seyahat güvenliğinin sağlanması büyük bir önem arz ediyor. TİKA tarafından temin edilen lazer sistemli radar takip cihazları, ulaşımın en yoğun olduğu Başkent Podgoritsa, Nikşiç, Biyelo Polye ve Budva şehirlerinde kullanılacak.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Uzmanlara Elektronik Tarım Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü işbirliği ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomik ve Sanayi Bakanlığı uzmanlarına Elektronik Tarım Eğitimi düzenlendi. Azerbaycan Devlet Programı kapsamında yer alan...