Haberler

02 Kasım 2013

Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarına temin edilen laboratuvar araştırma ekipmanları düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA Karadağ’da sağlık alanında faaliyetlerine devam ediyor. TİKA tarafından Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarında kullanılmak üzere temin edilen laboratuvar araştırma ekipmanları düzenlenen törenle fakülte yetkililerine teslim edildi. Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen törene, Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Goran Nikoliç, üniversite öğretim üyeleri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende laboratuvarın modernleştirilmesi ve eğitim altyapısının iyileştirilmesi çalışmalarına destek vermek üzere temin edilen Laminer Oda Ünitesi, İnkübatör, Spektrofotometre, Mikrotüpler için Santrifüj, Fotometre ve Spirometre’nin tanıtımı yapıldı. 

Törende açıklamalarda bulunan Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nikoliç, TİKA’ya desteklerinden dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti. Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nikoliç, temin edilen laboratuvar araştırma ekipmanları ile başta doktora çalışmaları olmak üzere üniversite eğitim ve araştırmalarında büyük bir mesafe alınacağını kaydetti. TİKA tarafından temin edilen ekipmanların Avrupa’daki üniversitelerde kullanılan ekipmanlarla eşdeğer olduğunu belirten Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nikoliç, bu sayede kimyasal analizlerin ve mikrobiyoloji araştırmalarının daha modern ve hızlı bir biçimde yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Karadağ Devlet Üniversitesi bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuarı halen 363 tıp, 109 diş hekimliği ve 244 tıp yüksekokulu öğrencisine hizmet veriyor.

Sonraki Haber

Gambiya'ya Küçükbaş Hayvan ve Ekipman Desteği Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Batı Afrika’nın coğrafi ve demografik olarak en küçük ülkelerinden Gambiya’da, Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği ve Kadınların İlerlemesi ve Çocuk Bakımı Derneği işbirliğinde...