Haberler

05 Mayıs 2015

Karadağ Bona Fide Kadın Sığınma Evi'ne Donanım Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plevlija şehrinde bulunan şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların barınma ve meslek sahibi olmasını sağlayacak Bona Fide Kadın Sığınma Evi’ne, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği verildi.

TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plevlija şehrinde bulunan şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların barınma ve meslek sahibi olmasını sağlayacak Bona Fide Kadın Sığınma Evi’ne, TİKA tarafından donanım desteği verildi.

Açılış vesilesiyle gerçekleştirilen törene, Plevlija Belediye Başkanı Mirko Caçiç, Plevlija Kızılhaç Genel Sekreteri Zeljko Miniç, Plevlija Emniyet Müdürü Darko Çoraç, TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı ile Bona Fide Kadın Sığınma Evi müdiresi Sabina Taloviç ve çok sayıda misafir katıldı.

Programda konuşan Plevlija Belediye Başkanı Mirko Caçiç, böyle anlamlı bir açılışa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şiddet mağduru kadınlara uzun yıllardan beri hizmet eden Bona Fide Kadın Sığınma Evi’nin her şeyiyle yenilendiğini ifade eden Plevlija Belediye Başkanı Caçiç, söz konusu merkezin bu haliyle sadece kadınların barındığı bir yer olmaktan çıkarak tüm kadınların meslek sahibi olacakları bir merkeze dönüşmüş olmasının Plevlija için büyük bir kazanç olduğunu kaydetti. TİKA’nın Karadağ’ın her şehrinde çok önemli sosyal dayanışma projeleri gerçekleştirdiğini belirten Plevlija Belediye Başkanı Caçiç, her alanda kendinden söz ettiren TİKA’ya bir kere daha teşekkürlerini sundu.

Bona Fide Kadın Sığınma Evi Müdiresi Sabina Taloviç ise programda yaptığı konuşmada, uzun yıllar çok zor şartlar altında hizmet verdiklerini hatırlatarak, TİKA tarafından merkezlerinin tadilatının yapılarak her şeyiyle yenilendiğini söyledi. Şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların meslek öğrenebilecekleri tüm ekipman ve aletlerin de TİKA tarafından temin edildiğini belirten Müdire Taloviç, TİKA sayesinde adeta yeniden doğduklarını kaydetti. Merkezin işleyişinden de kısaca bahseden Müdire Taloviç, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde çalıştıklarını,  merkezde kalan kadınların el halısı dokuma, dikiş dikme, iğne işi, takı tasarımı ve hediyelik eşya yapmayı öğrendiklerini belirtti. Özellikle şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların sosyal hayata tekrar kazanımlarının bu yolla çok daha hızlı olduğunu da sözlerine ekleyen Müdire Taloviç, tüm destekleri için TİKA’ya müteşekkir olduklarını söyledi.

TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise, kadına şiddetin önlenmesi ve şiddet mağduru kadınların devlet korumasına alınarak sosyal hayata daha güçlü biçimde geri dönmelerini sağlama konusunda Bona Fide Kadın Sığınma Evi’nin çok önemli bir görev icra ettiğini söyleyerek, bu merkezi sadece kalınacak bir yer değil aynı zamanda meslek sahibi olunacak bir eğitim yuvası haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Projeyle aynı zamanda bölgede kaybolmaya yüz tutmuş olan yöresel el halı dokumacılığının yeniden canlanmasına katkı sunduklarını belirten TİKA Podgoritsa Koordinatörü Yazıcı, merkezin şiddet mağduru kadınların yanı sıra meslek sahibi olmayı isteyen ev hanımlarına da hizmet verdiğini kaydetti. Merkezde üretilen ürünlerin merkezin ayakta kalmasını sağlamak amacıyla gelir  kaydedildiğini sözlerine ekleyen TİKA Podgoritsa Koordinatörü Yazıcı, merkezde çalışan tüm gönüllülere teşekkürlerini sundu.

Dış ve iç tadilatı yapılarak tüm kurs ve mobilya tefrişatının TİKA tarafından sağlandığı Bona Fide Kadın Sığınma Evi’nde, şiddet mağduru kadınlara barınma hizmetinin verilmesinin yanı sıra halı dokuma, dikiş, nakış, iğne işi, hediyelik eşya yapımı ve takı tasarımı konularında kurslar da düzenlenerek kadınların meslek sahibi olmaları sağlanıyor.

 

Sonraki Haber

Afganistan Belh Vilayeti Tıp Fakültesi'ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan’ın Belh Vilayeti Tıp Fakültesi’nin bazı bölümlerine tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.    TİKA, Afganistan’da eğitim ve sağlık alanlarının desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından...