Haberler

05 Haziran 2017

Karadağ’da Nikşiç Şehir Merkezine Engelli Rampaları Yapımı “Eşitliğe Giden Yol” Projesi Başlıyor

Karadağ’ın en büyük ikinci şehri konumundaki Nikşiç şehrinin yaya geçişlerinin ve kavşaklarının engellilere uyumlu hale getirilmesi için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından başlatılan engelli rampaları yapımı projesine ilişkin protokol ve yer teslim töreni gerçekleştirildi.

TİKA, Karadağ'da engellilerin sosyal rehabilitasyon ve güçlendirme yöntemleriyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve sosyal yaşama katılımlarının artırılması için altyapılar tesis etmeye yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor.

Karadağ’ın ikinci büyük şehri olan Nikşiç, ülkenin önemli sanayi, kültür ve eğitim merkezi konumunda yer alıyor. 2065 km2 yüzölçümüne ve 73.000 nüfusa sahip olan şehir, Adriyatik kıyıları ile Balkan dağları arasında bulunan bölgede bir kavşak noktası konumunda olup, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk ve güney Hırvatistan’ı birbirine bağlayan zorunlu bir geçiş noktası olma özelliği taşıyor.

Nikşiç şehrinin tüm altyapısı ve yolları Yugoslavya döneminde inşa edilmiş olup, şehirde bulunan yaya geçişleri engellilere uygun bir şekilde yapılmamış durumda. Yaya geçişlerinde engelli rampaları olmamasından dolayı engellilerin sosyal hayata katılım noktasında büyük sorunlar yaşanıyor. Proje kapsamında, Nikşiç şehir merkezinde bulunan kaldırımlara TİKA tarafından engelli rampalarının inşa edilmesi planlanıyor.

Şehirde yaşayan engellilerin yaşam standartlarının artırılacağı proje ile engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve toplumsal yaşama katılabilmeleri yönündeki önemli bir engelin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Moğolistan’da Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da Hayvan Yemi Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması Projesi başlatıldı. Moğolistan’da yaklaşık altmış milyon hayvan bulunması sebebiyle hayvancılık sektörü ülke ekonomisi için önemli sektörlerin başında geliyor. Moğolistan’da hayvan yemi...