Haberler

05 Aralık 2022

Karadağ’da 15 Çiftçiye Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında kurulumu tamamlanan sera çadırları Karadağ'ın Pljevlja bölgesindeki 15 üreticiye teslim edildi.

Karadağ’ın tarımsal üretiminde önemli yere sahip seracılığa 2015 yılından bu yana destek veren TİKA, geçtiğimiz aylarda Pljevlja’da düzenlenen Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele konulu teorik ve uygulamalı eğitimi düzenlemişti. TİKA tarafından eğitime katılan 15 kişiye sera çadırı ve bahçe ekipmanları temin edildi.

Pljevlja şehrinde düzenlenen törene, Pljevlja İslam Birliği Başkanı Ferid Osmanagiç, TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak ve Pljevlja bölgesinde bulunan sera sahipleri katıldı.

Törende konuşan Pljevlja İslam Birliği Başkanı Osmanagiç, TİKA’nın başta sağlık ve eğitim olmak üzere Karadağ’da önemli projeler gerçekleştirdiğini belirterek tarım alanında ihtiyaç sahibi ailelere yaptığı desteklerden dolayı Karadağ İslam Birliği adına TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Toprak, buradaki konuşmasında TİKA olarak Karadağ’da tarımda istihdam öncelikli ve dış göçü önleyici projeleri önemsediklerini belirtti.

Karadağ’ın Kuzey bölgesinde başlatılan Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 2015 yılından bu bugüne kadar 200’den fazla sera çadırı kurulumu gerçekleştirildi. Damla sulama sistemi kullanılarak üretimin yapıldığı seralarda verimliliğinin artırılması amacıyla son 2 yılda düzenlenen eğitimlere yaklaşık 100 çiftçi katıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer'deki Türk Hastanesine Kapasite Artırma Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanası Başkanlığı (TİKA), Nijer’in sağlık altyapısını iyileştirme çalışmaları kapsamında Tessaoua şehrinde bulunan Tessaoua Türk Hastanesi bünyesinde “TİKA Göz Kliniği” kurulmasına destek verdi. Birleşmiş Milletler verilerine göre en az gelişmiş ülkeler arasında...