Haberler

12 Kasım 2019

Karaçi'de TİKA'dan Su Arıtma Tesisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Pakistan'da temiz su elde etmede en güvenli yöntemlerden kabul edilen ters osmoz sisteminin uygulandığı 4 adet su arıtma tesisinin açılışı yapıldı.

Ülkenin en büyük kenti Karaçi'de, TİKA ve Al-Khidmat Vakfı iş birliğiyle açılan tesisin hizmete başlangıç törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı ve Al-Khidmat Vakfı temsilcileri katıldı.

Konuşmasında Kolabaş, temiz suyun en temel insani ihtiyaç olduğunu belirterek, TİKA'nın Hyberabad ve Karaçi Şehirlerinde kurduğu 4 adet su arıtma tesisleriyle çok geniş bir kitleye temiz su sağlamayı amaçladığını söyledi.

Katırcı da TİKA olarak, Sind Eyaletinde ve Karaçi şehrinde çok yaygın olan sudan kaynaklı hastalıkların önüne geçmek için bu projeyi  “Su hayattır” sloganıyla hayata geçirdiklerini ifade etti. 

Yaklaşık 210 milyonluk nüfusunun 21 milyonu temiz suya ulaşamayan Pakistan'da kurulan tersine osmoz su arıtma tesisiyle, saatte 2 bin litre su arıtılacak ve 1 milyonun üzerinde yoksul halk temiz içme suyuna kavuşacak.

Bu yöntem, en güvenli su arıtma yöntemlerinden biri olarak biliniyor. Gıda ve ilaç sektörünün kullandığı bu teknolojiyle su, basınç yoluyla seçici geçirgen bir zardan geçiriliyor. Bu zar, sudaki kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirlilik unsurlarını geçirmezken suyu ise temiz halde geçiriyor.

TİKA’nın daha önce kuraklığın çok yaygın olduğu Sind Eyaletinin Tharparkar Bölgesinde güneş enerjisiyle çalışan 20 adet su kuyusu açmıştı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’ya Modern Süt Üretim Tesisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Namibya merkezli Çita Koruma Vakfı ortaklığıyla Namibya’nın kırsalındaki Otjizondu bölgesinde “Peynir ve Yoğurt Üretim Tesisi Yapımı Süt ve Süt Ürünleri İşleme Eğitimi” Projesi gerçekleştirdi. Namibya’nın kırsalında yer alan...