Haberler

13 Temmuz 2016

Kanadalı Milletvekili Hussen: “TİKA’nın Somali faaliyetlerini takdirle takip ediyoruz”

AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Hurşit Yıldırım’ın daveti üzerine Türkiye’de bulunan Kanada Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hussen, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı makamında ziyaret etti. Kanada Parlamentosu’ndaki Afrika kökenli tek milletvekili olan Hussen, TİKA’nın Somali’deki faaliyetlerini takdir ile takip ettiklerini ifade etti.

Somali asıllı Kanadalı Milletvekili Ahmet Hussen ve TBMM AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Hurşit Yıldırım TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı makamında ziyaret etti.  Kanada Parlamentosundaki Afrika kökenli tek milletvekili olan ve Somali-Kanada Dostluk Komisyonu Başkanı görevini yürüten  Hussen, Türkiye’nin Somali’ye yönelik yardımlarının uluslararası toplum tarafından takdir edildiğini vurgulayarak, kendisinin BBC kanalında bir programda Türkiye’den yaşlı bir kadının Somali’ye yardım için parmağındaki altın yüzüğü verdiğini izlediğinde çok etkilendiğini söyledi.

Kanada Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hussen, pek çok uluslararası kalkınma ajansının Kenya ve Etiyopya üzerinden Somali faaliyetlerini yönettiğini, çoğu zaman sahada bulunmadıklarını bildiklerini, ancak TİKA’nın her projesinde Somali’de sahada faaliyet gösterdiğini gördüklerini ifade etti.  “Uluslararası yardım kuruluşları her yıl Somali için yardımlarda bulunuyor ancak bu yardımların ancak yüzde 10’luk kısmı Somali halkına ulaşıyor. Diğer taraftan Türkiye Somali’de tüm faaliyetlerini halkla iç içe sahada yürütüyor ve yardımlarını tam manasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor” diye konuşan Hussen,  TİKA’nın özellikle Somali’deki kalkınma yardımları tecrübesini Kanada’da ilgili kuruluşlar ve STK’lar ile paylaşmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Kanada Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hussen, TİKA Başkanı Serdar Çam’ı, kalabalık bir Somali ve Afrika diasporasının yaşadığı Kanada’nın Toronto kentinde Ağustos ayında uluslararası kalkınma gündemi ile düzenlenecek toplantıda Türk Tipi Kalkınma Modelini anlatmak üzere Kanada’ya davet etti.

TBMM AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-İsviçre Parlamento Dostluk Grubu Başkanı)Av. Hurşit Yıldırım ise görüşmede, parlamentolar düzeyinde Kanada ile ilişkilerin üst seviyede olduğunu belirterek önümüzdeki süreçte TİKA’nın Afrika ve Somali’deki proje ve faaliyetlerini Kanada parlamentosu üyelerinin ve Kanada Uluslararası Kalkınma Ajansı (CIDA) mensuplarının katılacağı bir platformda anlatılmasının yararlı olacağını ifade etti.

TİKA Başkanı sayın Dr. Serdar Çam ise ziyaretten ve işbirliği taleplerinden memnun olduklarını ifade ederek, kendisinin THY’nin Somali’ye uçuş yapmadığı bir dönemde eski bir uçakla Somali’ye ilk gidenlerden olduğunu belirterek o günden bugüne pek çok olumlu sürecin başarıyla tamamlandığını vurguladı. 

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA’nın hâlihazırda 53 Program Koordinasyon Ofisi ile 140’dan fazla ülkede faaliyet gösterdiği ifade ederek, Somali’ye yapılan yardımların 1 milyar dolara ulaştığını vurguladı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında ailesi, milletvekilleri, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte Somali’ye gerçekleştirdiği tarihi ziyarette kendisinin de bulunduğunu, bu ziyaret sonrasında Somali’ye yönelik yardımların koordinasyonu konusunda TİKA’ya verilen görev çerçevesinde hastane, asfalt yol yapımı, askeri eğitim tesisleri inşası gibi pek çok önemli projenin başarıyla tamamlandığını belirtti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönülden ve samimiyetle Somali’ye yardımda bulunulması çağrısı üzerine Türkiye’de başlatılan yardım kampanyalarına toplumun her kesiminin imkânı ölçüsünde bağışta bulunduğunu, Somali için toplanan bu yardımların Somali halkına gerçekleştirilen projeler ile ulaştırıldığını ifade etti.

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te TİKA Tarafından Başlatılan Ahududu Yetiştiriciliği Projesi İlk Hasadı Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te 2014 yılında tarım alanında nitelikli iş gücünü arttırma, ülke genelinde tarım projelerinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılması kapsamında hayata geçirilen Ahududu Ekimi ve Kırsal Kesimde İstihdam...