Haberler

24 Aralık 2020

Kamerun'da Kadın Girişimciliğine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kadınların Güçlendirilmesi Derneği (LBN) işbirliğinde başkent Yaounde’ye 460 km uzaklıktaki Tibati ve 300 km uzaklıktaki Bafoussam yerleşim birimlerinde girişimci 50 kadın arıcıya modern arıcılık eğitimi ve ekipmanları verildi.

2020 yılı başında, Kamerun’da, geleneksel yöntemlerle yaptıkları bal üretimine modern teknikler kazandırmak ve üretimi arttırmak amacıyla TİKA tarafından Kamerunlu 10 eğitici arıcı için Türkiye’nin Ordu ilindeki Araştırma Enstitüsünde bir hafta süreyle eğitim programı düzenlenmişti.

Eğitim sonrası ülkelerine dönen Kamerunlu eğiticiler, arıcılığın ekonomik bir faaliyet olarak yapılması, istihdam oluşturulması, verimin yükseltilmesi, üretilen balın hijyen koşullarına uygun ve kaliteli üretilmesi amacıyla Kadınların Güçlendirilmesi Derneği üyelerine eğitim verdiler.

Eğitimlerini tamamlayan LBN Derneği üyelerine TİKA tarafından, üretilen balın değer zincirinde yerini alması amacıyla bal süzme, arıtma ve paketleme ekipmanları desteği sağlandı.  

TİKA tarafından desteklenen projeyle, geleneksel yöntemlerle elde edilen bal ürünlerine göre daha hijyenik, pazar değeri yüksek, pazarda rekabet kabiliyeti yüksek balların üretilerek, kadın istihdamının ve sosyal yardımların artırılması hedeflendi.

Proje, eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikalarının, TİKA Yaounde Koordinatörü Dr. Mehmet YAZGAN ve Dernek Başkanı Mme Alice Mootso Marthe tarafından takdim edilmesi ve ekipman teslimiyle son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’da Engelli Çocuklar İçin Kurulan At Terapisi Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın Senj şehrinde faaliyet gösteren ve engelli çocukların tedavisine ve topluma kazandırılmasına destek veren Hippoterapi (At Terapisi) merkezine ortak kullanım alanları inşa etti. Hırvatistan’ın Senj şehrinde faaliyet gösteren...