Haberler

15 Kasım 2021

Kamerun'da "Afet ve Acil Durum Müdahele" eğitimleri tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Kamerun Halk Sağlığı Bakanlığı iş birliğinde Kamerunlu sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimi düzenlendi.

Proje kapsamında Kamerun Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından belirlenen 32 Kamerunlu sağlık personeli, Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimi’ne katıldı. Başkent Yaounde’de 5 gün boyunca Türk eğitmenler tarafından verilen eğitimde katılımcılar teorik ve pratik dersler aldı.

Eğitim süresince katılımcılara hasta ve yaralı taşıma teknikleri, olay yeri yönetimi, hastane afet ve acil durum planlaması, triyaj, afetlerde enfeksiyon hastalıkları ve acil servis yönetimi gibi konular uygulamalı olarak aktarıldı. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılar, düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

Sertifika törenine T.C. Yaounde Büyükelçisi Sn. Volkan Işıkçı, Kamerun Halk Sağlığı Bakanı Dr. Manaouda Malachie ve TİKA Yaounde Koordinatörü Burak Özden’in yanı sıra Kamerunlu ve Türk sağlık personeli katıldı.

Bakan Malachie böylesine faydalı bir eğitim olanağı sağlandığı için Türkiye’ye teşekkür ederek benzeri sağlık projelerinin devam etmesi temennisinde bulundu.

TİKA Yaounde Program Koordinatörü Burak Özden ise konuşmasında, gerçekleştirilen program ile Kamerun’daki insan kaynağının geliştirilmesine yönelik katkılarından dolayı mutlu olduklarını, eğitimlerin Ocak ayında Kamerun’da düzenlenecek Afrika Uluslar Kupası boyunca katkı sağlayacağını belirtti.

Projenin ikinci safhasında Kamerunlu kursiyerler arasından seçilen eğitici adaylarının Türkiye’ye gelerek ileri düzey eğitimler alması, devamında ise bu eğiticilerin Kamerun’da diğer sağlık personeline yönelik eğitimler düzenlemesi ve bu yolla ülkedeki acil sağlık personeli kaynağının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Sonraki Haber

Ankara’da Uluslararası Dünden Bugüne Özbekistan Sempozyumu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) ve Semerkant Devlet Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Uluslararası Dünden Bugüne Özbekistan Sempozyumu” 11-12 Kasım’da Ankara’da yapıldı. Özbekistanlı 15 akademisyenin de bildirileriyle katıldığı...