Haberler

25 Nisan 2020

Kamerun’da Kovid19’la Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kamerun’a Kovid-19'la mücadele kapsamında 10 bin cerrahi maske, 500 N95 tipi maske, 50 kızılötesi termometre ve çok sayıda eldiven, koruyucu gözlük ile dezenfektan temin edildi.  

Kovid-19'la mücadele kapsamında temin edilen muhtelif sağlık malzeme ve ekipmanı, T.C. Yaounde Büyükelçisi Ayşe Saraç’ın da katıldığı törenle Kamerun Kamu Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

Kamerun’un Afrika kıtasında Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu ifade eden Kamerun Kamu Sağlığı Bakanı Malachie Manaouda, “Türkiye’yi stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Böylesine zor zamanlarda yapılan bu yardımın anlamı çok büyük” şeklinde konuştu.

T.C. Yaounde Büyükelçisi Ayşe Saraç  da konuşmasında salgın nedeniyle vefat edenler için başsağlığı, hasta olanlar için acil şifa diledi. Saraç ayrıca, TİKA’nın 2014 yılından bu yana Kamerun’a uluslararası işbirliği alanında 2030 Kalkınma Gündemi ile uyumlu projeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Salgın nedeni ile gerekli hijyen ve sosyal mesafe önlemlerinin alındığı dikkati çeken TİKA Yaounde Program Koordinatörü Mehmet Yazgan ise TİKA’nın dünyanın pek çok ülkesinde Kovid-19’la mücadele kapsamında projeler gerçekleştirdiğini ifade etti. Yazgan; “Kamerunlu kardeşlerimizin bu zor zamanlarında yanlarında olmaktan, bir nebzede olsa onlara destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. TİKA olarak Kamerun’da sağlık sektörü başta olmak üzere eğitim, tarım, meslek edindirme gibi alanlarda proje üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA Kırgızistan’ın Oş Şehrinde Çocuk Oyun Parkı ve Açık Hava Spor Aletleri Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), sadece Koronavirüsün konuşulduğu bu günlerde normal yaşama dair farklı bir projeye imza attı.  2019 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kırgızistan’ın güneyinde bulunan Oş şehrinin merkezindeki Toktogul Satılganov...