Haberler

12 Şubat 2021

Kamerun’da Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Kamerun’un Ngaoundere şehri Nyambaka kasabasında 1996 yılında inşa edilen Nyambaka lisesinin yenilenmesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı.

Bu yıl iki dilli lise statüsü verilen okul alanı içine, yörenin şartlarına uygun bir şekilde iki derslik daha inşa eden TİKA, mevcut binayı iyileştirerek kütüphane binasını yeniledi. Proje kapsamında ayrıca okul kütüphanesine ders kitapları temin edildi ve Ankara Stadı adı verilen futbol sahası öğrencilerin hizmetine sunuldu. Güneş enerjisi sistemi kurulan ve çevre düzenlemesi yapılarak çeşme sayısı artırılan su kuyusu ile okul ve çevre sakinlerinin sağlıklı suya erişimleri sağlandı. 

Gerçekleştirilen projenin açılış törenine; T.C. Yaounde Büyükelçisi Sayın Ayşe Saraç ve TİKA Koordinatörü Dr. Mehmet Yazgan’ın yanı sıra, Nyambaka Kaymakamı Dandı Eloi Gandaf, Belediye Başkanı Abbo Aboubakar, Nyambaka Kalkınma Komitesi Başkanı Bia Houdou ile 2 bine yakın öğrenci, öğretmen ve veli katıldı. 

Belediye Başkanı Abbo Aboubakar ve Kaymakam Dandi Eloi Gandaf törende yaptıkları konuşmalarında, Türkiye ve Kamerun arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesinin kendileri için de bir avantaj olacağını belirterek Türk makamlarına teşekkür etti. Belediye Başkanı, Büyükelçi Saraç'ı ve TİKA Koordinatörü Yazgan'ı “Nyambaka hemşehrisi” olarak ilan etti. 

T.C. Yaounde Büyükelçisi Ayşe Saraç ise uzak yakın demeden TİKA aracılığıyla Kamerun’un dört bir yanına kalkınma yardımlarının götürüldüğünü, Türkiye’nin bu bağlamda barışçı ve dostane ilişkileri güçlendirme arzusunda olduğunu dile getirdi. 

TİKA  Koordinatörü Dr. Mehmet Yazgan da, TİKA aracılığıyla, sağlık, tarım, eğitim gibi çok çeşitli sektörlerde projeler yürütüldüğünü, Kamerun halkının desteklendiğini, iki ülke arasında kurulan kardeşlik köprülerinin meyvelerini en kısa zamanda görmek ümidinde olduklarını söyledi.

Daha önce 600 öğrenciye hizmet veren ve devlet tarafından Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki dilli okul statüsüne yükseltilen lise, TİKA tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmaları ve eklenen derslikler sayesinde kapasitesini %100 artırarak 1200 öğrenciye hizmet veren bir kurum haline getirildi. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Ukrayna'ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde duyusal oda kurdu. Lviv Bölge Çocuk Psikonöroloji Dispanserinde Nörolojik veya zihinsel patolojisi olan 50 çocuğun rehabilitasyon hizmeti alabileceği bir duyusal terapi odası kuran...