Haberler

07 Mart 2014

Kabil Yerel Yöneticilerinin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı katkılarıyla Afganistanlı yerel yöneticiler Afganistan’ın yeniden yapılandırılması kapsamında bilgi alışverişinde bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Afganistan’ın yeniden yapılandırılması kapsamında, Afganistan Yerel Yönetimler Başkanı Abdul Khaliq Sultan Mohammad ve Kabil Valisi Abduljabbar Taqwa başkanlığında 10 kişiden oluşan heyet, Kabil Valiliği İdari Kompleksi inşaatına ilişkin fikir alışverişinde bulunmak üzere TİKA’nın katkılarıyla Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundular.

Afganistanlı heyet üyeleri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere, Başbakanlık TOKİ Başkanlığı, Ankara, Konya, İstanbul Valilikleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Altındağ Belediyesi Başkanlıklarına resmi ziyaretlerde bulundu. Afganistanlı heyet gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu tarafından kabul edildi. Ziyarette heyete İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sunum izletilerek, Klasik Osmanlı ve Selçuklu Mimari örneklerine ilişkin dizayn ve projeler çoğaltılarak heyete teslim edildi.

Heyet, Konya ziyaretleri çerçevesinde ise Konya Valisi Muammer Erol tarafından kabul edildi. Ziyarette il tanıtım toplantısı yapılarak toplantının ardından Şemsi Tebrizi Cami ve Alaaddin Cami ziyaretleri gerçekleştirildi. Ayrıca Şeb-i Arus Töreni canlı olarak izlenerek akabinde Mevlana Müzesi ziyaret edildi. Heyet programlarının İstanbul kısmında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu ile görüşmelerde bulundu.

Çalışma ziyareti, temel alanı 500 dönüm olan arazi üzerine inşa edilmesi planlanan Kabil Hükümet Konağı ve Resmi Daireler Kampüsü, Yeni Kabil İnşa Alanı üzerinde alternatif proje ve planlar ile kaynaklar oluşturulmasına yönelik olarak gerçekleştirildi. Çalışma ziyaretinde Türk-İslam Mimarisi üzerinde değişik örneklerin yerinde görülmesi de sağlandı. Heyet üyeleri ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek başta TİKA ve İç İşleri Bakanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinesinde Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü uzmanlarına teknik uzmanlık eğitim programı kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu’nda mesleki ve teknik eğitim verildi. Tunus kamu kurum ve kuruluşlarının personellerinin kapasitelerinin artırılması kapsamında TİKA’nın...