Haberler

21 Mayıs 2015

Kabil Çevki Arğandi Köyü Okulu Yenilenerek Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 1200 öğrencinin 2 vardiyada ders gördüğü Çevki Arğandi köyü okulu  tamir edilerek hizmete açıldı.

Törende TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Seçilmiş Birinci Yardımcısı Sayın Abdurraşid Dostum’un danışmanlarından Sencer Karger,  Afganistan’da Ayna TV’nin Müdürü Nadir Sadıkoğlu, Pağman İlçe Kalkınma Şurası Başkanı Muhasil Han, İlçe Eğitim Müdürü Abdul Kahhar Abıd,  Lise Müdürü Din Muhammed Baryal, okul öğretmenleri, öğrencileri ve basın mensupları katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende Pağman İlçe Kalkınma Şurası Başkanı Muhasil Han ve İlçe Eğitim Müdürü Abdul Kahhar Abıd yaptıkları konuşmalarında TİKA’nın yardımlarının diğer ülke yardımlarından farklı olduğu vurgulayarak yapılan yardımdan dolayı şükranlarını ilettiler. Dost ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımlarının sürdürülmesini talep ettiler.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarının binlerce yıl önceden bu yana süregeldiğini, eskiden atalarımız bir birleriyle yardım ettiğini şimdi sıranın bizde olduğunu ve gelecekte bu dostluğu çocukların devam ettireceğini söyledi. 

Konuşmalardan sonra kurdele kesilerek sınıflar gezilerek öğrencilerle sohbet edildi. Teslim tutanakları imzalandı ve teati yapıldı. Tören,  öğretmen ve öğrencilere birer tane Kuran-ı Kerim hediye edilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

Karayip Ülkelerinden Grenada’ya Ambulans ve Traktör Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karayip ada ülkelerinden Grenada’ya tarımdan sağlığa, eğitimden iletişime birçok alana yönelik projeler tamamlanarak yetkililere teslim edildi. TİKA, Karayipler Bölgesi’nde bulunan ada ülkeleri ile mevcut ilişkilerin geliştirmesine katkı...