Haberler

02 Ekim 2014

Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi Hizmete Hazır

Afganistan’da çoklu dallarda hizmet vermek üzere 1983 yılında kurulan Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi’nin tadilatı ve ekipman desteği Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılarak hizmete hazır hale getirildi.

Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi 1983 yılında Afganistan Hükümeti tarafından çoklu dallarda hizmet etmek üzere Aliabad Sağlık Kompleksinin bir parçası olarak inşa edilmişti. 1991 yılında Afganistan ve Türkiye Sağlık Bakanlıkları arasında varılan mutabakat ile tam teşekküllü bir çocuk hastanesine dönüştürülmüş ve ismi Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi olarak değiştirilmişti. 2011 yılında söz konusu hastane TİKA tarafından geniş çaplı bir tadilattan geçirildi. Anılan hastane Kabil’deki en kapsamlı ve büyük çocuk hastanesi özelliğini taşıyor.

İki blok halindeki hastanede yapılan tadilat kapsamında ameliyathane havalandırma ve oksijen sistemi ile yoğun bakım odaları oksijen sistemi kurulmuş ve tüm hastanenin kalorifer sistemi yenilendi. Kabil Atatürk çocuk hastanesi Afganistan’da hepafiltre sistemine sahip tek çocuk hastanesi olarak hizmete hazır hale getirildi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ve TİKA Afganistan Masası Sorumlusu Yeşim Baktır tarafından son denetimleri yapılarak açılışa hazır hale getirilen hastanenin 200 yatak kapasitesi bulunuyor. Ayrıca hastane çocuk hastalıkları konusunda yalnızca Kabil’de değil Afganistan’daki en modern çocuk hastanesi olarak hizmete hazır hale getirildi.

Öte yandan 2006 yılından bu yana TİKA tarafından işletme desteği verilmekte olan hastanenin yenilenmesinin yanında hizmete başlayabilmesi için zaruri olan 5 adet hasta başı monitör, 1 adet anestezi cihazı ve bir adet röntgen cihazı TİKA tarafından temin edildi.

Sonraki Haber

Romanya'da Düzenlenen 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle konusunda uzman Türk Üroloji Uzmanları tarafından Romanya’nın Cluj şehrinde 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursu gerçekleştirildi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA’nın destekleriyle, Kosova,...