Haberler

22 Ekim 2019

İzmir’de "1. Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu" Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başsavcılığının iş birliğinde İzmir'de düzenlenen "1. Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu" düzenlendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, "1. Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu" kapanışında yaptığı konuşmada, katılım sağlayan ülkelere teşekkür etti. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova ve Romanya'dan başsavcılar ve hukukçularının forumda dile getirdiği konulara değinen Akarca, oluşturulan platformun faydalı neticeler verdiğine işaret etti.

Forumda, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Gelecek nesiller için sınırlarımızı, vatandaşlarımızı ve ülkemizi koruma sorumluluğumuz bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları ile ilgili dostlarımızdan saygı, empati ve destek bekliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, suçun soruşturulması ve suçla mücadelede Balkan ülkeleri başsavcılık makamları arasında iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ile bilgi paylaşımının önemi vurgulandı.

Balkan bölgesinde başsavcılık makamları arasında daimi bir çalışma forumu oluşturmak için ortak bir çerçevenin tesisinin daha etkin bir işbirliği sağlamaya yardımcı olacağının aktarıldığı bildirgede şunlar kaydedildi:

"Katılımcı başsavcılık makamları, kendilerine verilen yetkilerin uygulanmasında üst düzey etkileşimin son derece gerekli olduğunu göz önüne alarak diğer katılımcıların adli sistemlerine ilişkin sürekli bilgi paylaşımı yoluyla karşılıklı anlayışın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi isteğine dayanarak, Balkan ülkeleri başsavcılık makamları arasında kendi yetki alanlarında doğrudan işbirliği için ortak bir zemin olacak şekilde bir çalışma forumu kurmayı iş bu bildirge ile kabul etmişlerdir. Katılımcı başsavcılık makamları, kendi yetkileri çerçevesinde uluslararası yükümlülükleri ve ulusal mevzuatlarına bağlı olarak kanunlardaki yeni değişikliklere ilişkin sürekli bilgi paylaşımı, adli yardım talepleri, düzenli toplantılar ve istişarelerle ortak eğitimler vasıtasıyla yakın iş birliğine uygun şartlar oluşturacaklardır."

Ayrıca bildiride, katılımcı Balkan ülkeleri başsavcılık makamları arasında çalışma forumunun yıllık olarak düzenlenmesine karar verildiği, ev sahipliği yapacak olan başsavcılık makamının katılımcı ülkeler arasında dönüşümlü olarak belirleneceği açıklandı. Öte yandan, bir sonraki çalışma formunun 2020 yılında Bulgaristan'da düzenleneceği kaydedildi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Restore Ettiği Valide Sultan Camisi'nde İlk Mevlit

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen Sırbistan'ın Sjenica şehrindeki tarihi Valide Sultan Camisi'nde ilk mevlit okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Sırbistan'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında açılışını yaptığı camide, cuma namazının...