Haberler

04 Şubat 2019

İtalya’da Türk Şehitliği ve Mescidi Restore Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, İtalya'da yenilenen ve çevre düzenlemesi yapılan Türk şehitliği ve mescidini ziyaret etti. 

Hırvatistan'daki saha ziyaretinin ardından İtalya'ya geçen TİKA Başkanı Çam, Trieste'de restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılan Türk Şehitliği ve mescidini yüklenici firma yetkilileri ile inceledi. Çalışmaları yerinde inceleyen Çam, TİKA'nın Osmanlı mirası köprüleri, camileri, türbeleri restore ederek koruma çalışmalarının yanı sıra Avusturya, Myanmar, Irak, Bosna Hersek gibi birçok ülkedeki Türk şehitliklerini ihya ederek şehitlerin aziz hatıralarına sahip çıktıklarını kaydetti.

TİKA'nın yaptığı çalışmalar neticesinde mezarlık içerisinde daha önce mescit olarak kullanılan ve gasilhaneye çevrilen alanın yeninden mescit olarak kullanılması amacıyla duvar ve tavan için gerekli tamiratlar yapıldı. Mescidin çatısı ve diğer yapıları güçlendirilirken mezarlık alanı içerisinde yeni bir gasilhane yapıldı. Çöken istinat duvarı yeniden yenilendi ve yürüyüş yolları yapıldı. Bunların yanı sıra şehitliğin dışarısında ziyaretçilerin yararlanabileceği, Osmanlı mimarisini yansıtan çeşme inşa edildi. 

Trieste'deki Şehitlik Camii arazisinde bulunan Türk Şehitliği ve mescidin restorasyonu ve çevre düzenlemesi TİKA tarafından geçen sene tamamlanmıştı.

Sonraki Haber

Kafkaslar Türkiye’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yalova Kuzey Kafkas Kültür Yardımlaşma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği işbirliğinde Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Lezginka Türkiye turnesi gerçekleştirdi. Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu “Lezginka”...