Haberler

08 Mart 2016

İpek Yolu’nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle Türk Ocakları Genel Merkezi organizasyonunda İpek Yolu'nun Yükselişi ve Türk Dünyası bilgi şöleni Ankara’da Millî Kütüphane salonlarında gerçekleştirildi.

İpek Yolu güzergâhındaki canlanmayı, kültürel etkileşimi, insan, tarih ve kültür hazinelerini bilimsel olarak değerlendirmek ve kamuoyunun mevzuya dikkatini çekmek, Türkiye ve Türk dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Batı Trakya (Yunanistan), Irak, İran, Altay ve Tuva Cumhuriyetinden pek çok bilim adamı iştirak ederek bildirilerini sundu.

Şölen kapsamında ayrıca, “Üç Gönülden İpek Yolu” adıyla Arif Aşçı, Hamit Yalçın ve Tuna Akçay’ın eserlerinden oluşan bir fotoğraf sergisi düzenlendi. Orta Çağ kervansaraylarının muhteşem gücünü gözler önüne seren İpek Yolu’nun Hazineleri Kervansaraylar adlı tanıtım filmi izleyicileri ile buluştu ve Anadolu Kervan Yolları Haritası büyük boy olarak faaliyet boyunca sergilendi.

Sonraki Haber

Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri Dikimevi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Jandarma Genel Komutanlığı işbirliğinde Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine bağlı Askeri dikimevinin 15 personelinden oluşan heyete Jandarma Genel Komutanlığına bağlı dikimevinde eğitim programı düzenlendi. Jandarma Dikimevi’nde düzenlenen eğitim programı kapsamında...