Haberler

04 Temmuz 2012

Hz. Muhammed Mustafa Camii TİKA Tarafından Yenilendi

Hz. Muhammad Mustafa Camii, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Kabil’de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Kabil-Poli Çarhi-Celalabad caddesi yakınlarında yer alıyor. Bölge halkını Cuma namazlarında ve her gün vakit namazlarında ağırlayan cami yaklaşık 12.000 kişiye hizmet veriyor. Cami aynı zamanda kutsal gün ve gecelerde Kabil genelinde düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Hz. Muhammad Mustafa Camii ile aynı komplekste bulunan Bibi Hafise Medresesi ise kadınlara dini eğitim görme fırsatı tanıyor.

12 dönüm büyüklüğünde olan camiye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 330 metre uzunluğunda duvar ve 3 adet giriş kapısı yaptırıldı. Camekânla çevrilen, galvaniz saç ile kaplanan ve 225 metrekare büyüklüğünde asma tavan ile mekândaki kapalı alan hacmi arttırıldı. Daha önce 300 kişi olan cami kapasitesi bu sayede 900 kişiye çıkartıldı. Camide, daha çok kişinin ibadet etmesi için gerekli fiziksel ortam sağlanmış oldu.

Tadilat işleri tamamlanan Hz. Muhammed Mustafa Camii düzenlenen bir törenle Afgan yetkililere teslim edildi. Törene Afganistan Enformasyon ve Kültür Bakanı Dr. Said Mahdum Rahin, Afganistan İslam Cumhuriyeti Hac Evkaf ve İrşad Bakanlığı Camiiler Başkanı Mevlevi Abdul Malik, TİKA Kabil Program Koordinatörü İhsan Bostancı ve ofis çalışanları, bölgenin önde gelenleri ve basın mensuplarının katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Enformasyon ve Kültür Bakanı Rahin, TİKA’ya Afganistan’ın yeniden yapılandırılmasında yapmış olduğu yardımlarından dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Özellikle eğitim ve din alanında Türkiye Cumhuriyetinin uzun yıllardır Afganistan’a önemli katkılarının süregeldiğini söyleyen Bakan Rahin, özellikle bugün burada bulunmamızı sağlayan Hazreti Muhammed Camii’nin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

TİKA Kabil Program Koordinatörü İhsan Bostancı ise yapmış olduğu konuşmada, Hz. Muhammed Mustafa Camii’ndeyapılan çalışmalar nedeniyle bölge halkının mutlu olduğunu söyledi. Kabil’in en önemli ibadethanelerinden birisi olan bu mekânın şartlarının iyileştirilmesine vesile olmaktan büyük onur duyduklarını belirten TİKA Koordinatörü, caminin tüm bölge halkına ve Afganistan’a hayırlı olmasını diledi. Bostancı, konuşmasının sonunda bölge halkından camide gerçekleştirecekleri ibadetlerde yapacakları dualarda Afgan halkının dostu Türk Halkını da unutmamalarını istedi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje Afgan medyasında geniş yer aldı.

Sonraki Haber

Revaku'l-Etrak ve Sultan Mahmut Tekkesi TİKA Tarafından Restore Edilecek

Türkiye ve Mısır’ın ortak tarihi geçmişine ait eserlerin restorasyonu TİKA tarafından yapılacak. Restorasyon çalışmaları doğrultusunda hazırlanan protokol, 25 Mart 2012 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve El-Ezher Şeyhliği arasında imzalandı. Protokole göre:...