Haberler

16 Ekim 2023

Hırvatistan’dan Srebrenitsa’ya “Asla Unutma Konvoyu”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenitsa Soykırımı’nın 28. Yıl dönümü dolayısıyla Hırvatistan'dan Potoçari’deki Srebrenitsa Anıt Merkezi’ne konvoylar eşliğinde ziyaret düzenledi.

Zagreb Şehri Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi ile iş birliğinde, Hırvatistan’ın farklı kesimlerinden katılan 300 lise ve üniversite öğrencisinin bulundukları coğrafyaya dair bilinç geliştirmelerini, tarihi olayları yerinde görerek ve tanıklarından dinleyerek farklı bakış açıları kazanmalarını temin etmek amacıyla düzenlenen “Asla Unutma Konvoyu”, 13-14 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Zagreb Camii avlusunda yapılan uğurlama törenine T.C. Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, Bosna-Hersek Zagreb Büyükelçisi Elma Kovacevic Bajtal, Zagreb Şehri Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi Başkanı Armin Hodzic ve Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Hasanovic katıldı.   

Nüfus itibariyle, Hırvatistan’daki en büyük ikinci azınlık statüsünde olan Boşnaklar, yaşadıkları ülkede kendi tarih ve kültürleriyle ilgili toplumsal farkındalık oluşturmaya, çeşitli kuruluşlarla seslerini duyurmaya çalışıyor. Zagreb Şehri Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi, Boşnakların, Hırvatistan Cumhuriyeti nezdindeki birincil resmi kuruluşu olarak faaliyetlerinde, insan haklarına ve farklılıklara saygı, hoşgörü, iletişim ve işbirliğinin sürekliliği kavramlarının altını çiziyor. Bölgedeki birçok topluluğun, Boşnaklarla benzer acılar yaşamış veya akıbetlere uğramış olması, konseyin dahil olduğu etkinliklere katılımı arttırıyor ve tüm tarafların ortak bir zeminde buluşmasına yardımcı oluyor.

Sonraki Haber

TİKA, Kenya’da 98 Okula Meyve Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’nın Embu ve Meru eyaletinde bulunan 98 okula meyve fidesi dağıttı. Kenya'nın Embu ve Meru eyaletlerinde yaşayan 1,5 milyonun üzerinde nüfus, kuraklık ve yoksulluk gibi zorluklarla mücadele ediyor....