Haberler

31 Mayıs 2016

Hırvatistan’da Vrbovec Çocuk Yuvası Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’ın en büyük yuvalarından olan Vrbovec Çocuk Yuvası’nın idare binası ve oyun parkı yenilendi.

Hırvatistan’da ofis kurma çalışmalarını sürdüren TİKA, bir taraftan da planladığı projeleri hayata geçiriyor. Zagreb Vilayetine bağlı Vrbovec Çocuk Yuvası 250 öğrencisiyle şehrin en büyük çocuk yuvası olma özelliğine sahip.

TİKA ve Hırvatistan Kalkınma Ajansı (ARR) işbirliğinde yürütülen proje çerçevesinde, TİKA tarafından çocuk yuvasının idare binası ile oyun parkı yenilenerek, eğitici oyuncaklar ile kapasitesi arttırılan yuvanın mutfağı da hijyenik üretim ve tüketime uygun hale getirilip sağlıklı şartlarda hizmet verilmesine katkı sağlandı.

Projenin açılış töreni, Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta’nın katılımıyla Vrbovec Çocuk Yuvası’nda gerçekleşti. Törene, TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, Zagreb Vilayeti Bölgesel Kalkınma Ajansı Müdürü Zlatko Hercek, Vrbovec Belediye Başkanı Vladimir Bregovic, Vrbovec Şehri Kalkınma Ajansı Müdürü Stjepan Krklec ve bölgenin eğitim hayatından yetkililer yer aldı.

Vrbovec Çocuk Yuvası Müdürü Zeljko Şimanovic açılış konuşmasında,  yuvada eğitim alan 250 çocuğun eğitimlerini daha iyi şartlarda sürdüreceklerini ve bundan dolayı da Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Törene Zagreb Valisini temsilen katılan Zagreb Bölgesel Kalkınma Ajansı Müdürü Zlatko Hercek ise TİKA ile uzun soluklu bir işbirliğinin üç projeyle başladığını bu projelerden ilkinin tamamlanarak teslim töreninin gerçekleşiyor olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Vrbovec Belediye Başkanı Vladimir Bregovic ise TİKA’nın şehirlerindeki çocuk yuvasına yapmış olduğu desteğin kendisini ve tüm şehir halkını memnun ettiğini bildirerek şehir halkı adına teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta da TİKA’nın Hırvatistan’daki çalışmalarının 2 yıl önce Gunja’da gerçekleşen sel felaketinin ardından bölgede selden zarar görmüş ailelere vermiş olduğu tarım ve hayvancılık projeleri desteğiyle başladığını söyleyerek, 2016 yılında ise Hırvatistan Bölgesel Kalkınma Ajansının (ARR) ortaklığında 3 projenin ele alındığını ifade etti. Bu projelerden birinin teslim töreni gerçekleştirilen Çocuk Yuvası Oyun Parkı ve Donanım Desteği Projesi olduğunu, Zumberak Belediyesi ve SUVAG’a verilen desteklerin de tamamlandığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti ve Hırvatistan arasındaki ilişkilerin iyi seviyede olduğunu ve her türlü işbirliğine hazır olunduğunu ifade ederek, TİKA’nın tüm dünyada gerçekleştirdiği projelerden oluşan birikiminin hem Hırvatistan’daki projeler için hem de ilgili paydaş kurum ve kuruluşlarla üçüncü ülkelerde gerçekleştirilecek işbirliği projeleri için çok değerli olduğunu vurguladı.

Teslim töreni konuklarla birlikte oyun parkının gezilmesi ve çocuk yuvasında eğitim alan çocukların hazırlamış olduğu ‘Gelenek’ temalı resim sergisinin ziyaret edilmesi ile son buldu. 

Sonraki Haber

TİKA Türk Dünyası Ortak Değerlerine Sahip Çıkmaya Devam Ediyor

Kazakistan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Büyük Bozkır Spor Oyunları yarışması düzenlendi. Bağımsızlık öncesi Kazak dili beraberinde kültürü ve gelenekleri olan aynı zamanda Türk dünyası ortak sporlarının yapılması yasaklandı. TİKA, Kazakistan’ın Bağımsızlığının...