Haberler

09 Ağustos 2014

Gürcistan'da Katarzisi Yaşlılar Merkezi Aşevine Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Katarzisi Uluslararası İnsani Yardımlar Birliği’nin Aşevine gıda yardımında bulunuldu.

Katarzisi Uluslararası İnsani Yardımlar Birliği 1990 yılında kurulmuş olup ülkenin en eski sivil toplum kuruluşu olma özelliğini taşıyor. Katarzisi günümüzde sosyal yardımlar kompleksi haline gelmiş, bünyesinde ücretsiz yemekhane, berber, eczane, giyim atölyesi, bilgisayar odası, ibadethane ve kimsesiz yaşlılar için mezarlık barındırıyor. Merkezin aşevi her gün 300’den fazla kişiye yemek veriyor olup, aşevine gelemeyen 17 yaşlıya merkez, evlerine yemek dağıtıyor. Bayram günlerinde ise Katarzisi aşevinde 1500 kişiye yemek pişiriliyor. Merkezin bir bölümü evsiz yaşlılar için ayrılmış olup yoksul yaşlılara barınma yeri sağlanıyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Tiflis’te yaşayan, Katarzisi Yaşlılar Merkezi’nde kalan ve yemek için gelen yaşlılara yönelik 3 aylık gıda yardımı yapıldı. Söz konusu projeyle Türkiye’de yer alan aşevi kavramının Gürcistan’da da olması iki ülkenin kültür yakınlığının vurgulanmasında önemli bir rol oynadı.

TİKA tarafından temin edilen gıda ürünleri merkezin aşevine teslim edildi. Tiflis Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Aydın Açikel, TİKA Gürcistan Koordinatörü Mustafa Korkmaz ve Katarzisi Uluslararası İnsani Yardımlar Birliği Başkanı Zaur (Oleg) Aladaşvili’nin katıldığı teslim töreninde, Katarzisi yetkilileri, merkezin yaşlıları adına Türkiye’ye şükranlarını ileterek birlik adına TİKA’ya teşekkür mektubu sundular.

Sonraki Haber

Kuzey Irak'taki Türkmenlere TİKA'nın Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kuzey Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Türkiye’nin kalkınma yardımı yaklaşımına hayat veren TİKA, insan odaklı çalışmalarında din, dil ve ırk ayırt...