Haberler

22 Ekim 2013

Gürcistan’Da Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’Nin Tadilati ve Tefrişati Tamamlandi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nin tadilatı ve tefrişatı gerçekleştirildi.

Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, Güney Gürcistan’ın Kvemo Kartli Bölgesi’nde bulunan Bolnisi Rayonu’nun yerel idaresine bağlı olarak çalışıyor. Merkez, Bolnisi Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) desteği ile 22 Eylül 2009’da hizmete açıldı. Merkezde 4-22 yaş aralığındaki zihinsel engelli çocuklar ve gençler, okul öncesi terapi ve rehabilitasyon hizmeti alıyor. Söz konusu merkezde UNICEF değerlendirmesi sonucu seçilen ve özel eğitimden geçirilmiş psikolog, müzik terapisti, sanat (resim) terapisti, beceri-oyun terapisti, üç özel eğitim öğretmeni, üç yardımcı öğretmen ve bir hemşire hizmet veriyor. Merkezden her eğitim yılında 40 öğrenci faydalanıyor. Merkezde onar kişiden oluşan gruplara her derste bir dal öğretmeni ve bir asistan tarafından tedavi amaçlı eğitim veriliyor.

Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, 1360 metrekare alana sahip olup merkezin 2 katlı binası yaklaşık 20 yıl boyunca herhangi bir tamir ve tadilattan geçirilmemiş durumdaydı. Bunun yanında merkezin işleyişini sürdürmesi için gerekli mobilya, beyaz eşya, eğitim malzemeleri gibi ekipmanları oldukça eski ve düşük kalitedeydi.

Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Bolnisi Belediyesi bünyesindeki Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nin tadilatı ile tefrişatı yapıldı. Merkezin giriş ve koridorları, yemekhane ve tuvaletleri, oturma ve dinleme odaları, 5 adet sınıf ve 1 adet idari oda yenilenmiş olup, ısıtma sisteminin de yapılması ile bina çağdaş standartlara uygun hale getirildi. Tadilatı tamamlanan merkeze gerekli eğitim mobilyası ve beyaz eşya alınarak, çocuklara huzurlu bir rehabilitasyon ortamı sağlandı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi bir boyut kazanması hedefleniyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje Gantiadi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Yetkililer desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

Aliya İzzetbegoviç'in Doğduğu Evin Restorasyonu Tamamlandı

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in, Bosanski Şamac şehrindeki doğduğu ev, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından restore edildi. Osmanlı’nın son dönemlerinde Belgrad’ı Müslüman ailelerin terk etmeye başlaması üzerine merhum Aliya İzzetbegoviç’in ailesi...