Haberler

20 Aralık 2014

Gürcistan'da Bolnisi Belediyesi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi'ne Tadilat ve Donanım Desteği

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Bolnisi Belediyesi Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.
GANTİADİ Engelli Merkezi, Güney Gürcistan’ın Kvemo Kartli Bölgesinde bulunan Bolnisi Rayonu’nun yerel idaresine bağlı olarak çalışıyor. Bolnisi Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) desteği ile 22 Eylül 2009’da hizmete açılan merkezde 4-22 yaş aralığındaki zihinsel engelli çocuklar ve gençler, okul öncesi terapi ve rehabilitasyon hizmeti alıyor.

UNICEF değerlendirmesi sonucu seçilen ve özel eğitimden geçirilmiş psikolog, müzik terapisti, sanat (resim) terapisti, beceri-oyun terapisti, üç özel eğitim öğretmeni, üç yardımcı öğretmen ve bir hemşirenin çalıştığı merkezden her eğitim yılında 40 öğrenci faydalanıyor. GANTİADİ gün merkezinde onar kişiden oluşan gruplara her derste bir dal öğretmeni ve bir asistan tarafından tedavi amaçlı eğitim veriliyor. 1360 metrekare alana sahip olan merkezin 2 katlı binası yaklaşık 20 yıl boyunca herhangi bir tamir ve tadilattan geçirilmemiş, merkezin hizmetleri için asgari olanakları sağlamaktan uzak bir haldeydi. Bunun yanında merkezin işleyişini sürdürmesi için gerekli mobilya, beyaz eşya, eğitim malzemeleri gibi ekipmanların hem çok kısıtlı miktarda, hem de oldukça eski ve düşük kalitedeydi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Bolnisi Belediyesi bünyesindeki GANTİADİ Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’n tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Merkezin giriş ve koridorları, yemekhane ve ortak kullanım alanları, oturma ve dinleme odaları, 5 adet sınıf ve 1 adet idari oda yenilenmiş olup yeni ısıtma sisteminin de yapılması ile bina çağdaş standartlara uygun hale getirildi. Tadilatı tamamlanan merkeze gerekli eğitim mobilyası ve beyaz eşya alınarak, engelli çocuklara dijital müzik ve oyun makinesi, plastik oyun hamuru ile tahtası ve özel ahşap oyuncakları da unutulmamış, çocuklara huzurlu bir rehabilitasyon ortamı sağlanmasına gayret gösterildi.

Söz konusu proje düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Törene, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında TBMM Gürcistan Dostluk Grubu Başkanı Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Yozgat Milletvekili. Yusuf Başer, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Türkiye Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Bolnisi Belediyesi yetkilileri, öğrenci velileri ile diğer misafirler katıldı. Yapılan açılış konuşmalarında söz konusu merkez yetkilileri, yapılan yardımdan dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Guatemala Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na Donanım Desteği

Guatemala Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bölgesel ve Kırsal İşbirliği Genel Müdürlüğü’ne (MAGA) Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, ülkemizin çok yönlü dış politikası çerçevesinde Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde...