Haberler

20 Haziran 2013

Gürcistan Sağlik Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı işbirliğinde Ankara Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Gürcü doktor ve hemşirelere eğitim programı düzenlendi.

TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen programlarda, 14 doktor ve 3 hemşire olmak üzere toplam 17 sağlık personeli Ankara Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde patoloji, kardiyoloji, radyoloji ve cerrahi bölümlerinde eğitim gördü. Eğitimlerini tamamlayan17 sağlık personeli, TİKA binasında düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törene, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, TİKA yetkilileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve eğitimlerini tamamlayan sağlık personeli katıldı.

Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı 1999 yılında kamu kurumları ile özel sektörün desteğiyle kuruldu. Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı Gürcistan’da sağlık sektöründeki altyapı yetersizliği, modern ekipman eksikliği, hastane sayısı ve nitelikli sağlık personeli azlığı sebebiyle 2008 yılından bu yana onkoloji hastalarına tedavi sürecinde yardım etmek ve destek sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı, Amerika, Türkiye, Rusya ve Almanya’daki benzer kuruluşlar ve hastaneler arasında yakın işbirliğinde bulunarak, bu ilişkiler sayesinde onkoloji alanında bilgi ve tecrübe değişimine katkıda bulunuyor. Bu kapsamda Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı, TİKA ve Türkiye Sağlık Kurumları işbirliğinde sağlık çalışanlarına staj eğitimi veriliyor. Eğitim programları çerçevesinde bugüne kadar 105 doktor ve 24 hemşire olmak üzere toplam 129 sağlık personeli eğitim aldı.

TİKA’nın, komşu ülke Gürcistan’da sağlık sektörünün sorunlarına karşılıklı işbirliği yoluyla çözüm getirebilmesi, Türkiye ve Gürcistan arasındaki dostane ilişkilerin daha üst seviyeye taşınmasını sağlıyor. TİKA’nın katkılarıyla, Türkiye’de düzenlenen eğitimler sayesinde Gürcistan’da, genel cerrahi, kemik ve yumuşak doku cerrahi yöntemleri, karın, torakal ve endoskopi ameliyatları, kemoterapi tedavisinde uygulanan çağdaş yöntemler uygulanmaya başlandı.

2008 yılından bugüne kadar Gürcistan Kanserle Mücadele Milli Vakfı tarafından organize edilen Tiflis Büyükelçiliği, Sağlık Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde başarıyla gerçekleştirilen eğitim programları, iki ülkenin sağlık alanında verimli işbirliğini ortaya koyuyor.

Sonraki Haber

Moğolistanlı Sayıştay Denetçilerine Eğitim

Sayıştay Başkanlığı ve Moğolistan Sayıştay’ı arasında imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla 10 kişiden oluşan Moğolistan Sayıştay’ı denetçilerine Ankara ve İstanbul’da Performans Denetimi konulu eğitim programları düzenlendi. Moğolistan Sayıştay’ından gelen...