Haberler

04 Ağustos 2015

Gürcistan Başbakanı Garibaşvili TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Beraberindeki Heyeti Kabul Etti

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde, Türkiye'den gelen heyetin yanı sıra TİKATiflis Ofisi Koordinatörü Mustafa Korkmaz ve Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü de hazır bulundu.

Başbakan Garibaşvili, kabulde yaptığı konuşmada,TİKA heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bizim, Türkiye ve Türk halkıyla gerçekten samimi ilişkilerimiz var" dedi.

Görüşme görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede Türkiye ve Gürcistan ilişkileri ile TİKA'nın Gürcistan'daki faaliyetleri görüşüldü.

Toplantı bitiminde AA muhabirinin sorularını cevaplayan Çam, görüşmede Haziran'da Gürcistan'da meydana gelen sel felaketi sonrasında başlatılması öngörülen çalışmaları ele aldıklarını söyledi.

Sel felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Gürcistanlı yetkilileri arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ve eldeki tüm imkanlarla Gürcistan'a yardım sözü verdiklerini hatırlatan Çam, TİKA olarak bu çerçevede yardımlara devam edilmesiyle ilgili hususları görüşmek üzere Tiflis'e geldiğini kaydetti.

Gürcistan'ın Türkiye ile yakın ilişkilere sahip dost ve müttefik bir ülke olduğunu ifade eden Çam, "İlk etapta acil olarak 2015 sonuna kadar ihtiyaç duyulan ekipman ve malzemelerle ilgili planlama yapılacak, daha sonra da 2017'e kadar gidecek süreçle ilgili çalışmalar yapılacak. Toplam 3 milyon dolarlık kalıcı ve Gürcistan devletine katkı sağlanabilecek bir çalışma başlayacak" diye konuştu.

TİKA'nın Gürcistan'daki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Çam, şunları söyledi:

"TİKA burada 1994 yılında kuruldu. Yaklaşık 21 senedir çok önemli projeler yürütüyoruz. Özellikle son yıllarda artan bir çizgide projeler gerçekleştiriyoruz. Mayıs 2014'te sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara'dan katılımlarıyla, uzaktan açılışıyla Tiflis'te bir Engelliler Merkezi açılışını yapmıştık. Mayıs ayında Batum'da da bir Engelliler Merkezi'nin açılışını yaptık. TİKA, sağlıktan eğitime birçok alanda altyapının güçlendirilmesi ve ihtiyaçlarının giderilmesine dönük çok önemli projeler gerçekleştirdi. Bundan sonraki süreçte değişik coğrafyalarda değişik şehirlerde, değişik konularda yürüteceğimiz projelerin çalışmalarına devam ediyoruz."

KAYNAK ANADOLU AJANSI

 

Sonraki Haber

Karadağ’da Petnitsa Belediyesi'ne Teknik Ekipman Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Petnitsa Belediyesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından teknik ekipman desteği sağlandı. 2013 yılında belediye olan ve nüfusunun büyük çoğunluğunu Boşnak Müslümanların oluşturduğu Petnitsa Belediyesinin hizmet altyapısının iyileştirilmesi...