Haberler

31 Ekim 2015

Gürcistan’da Tekali Köyü Okulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan Kvemo Karti Bölgesi Marneuli Belediyesine bağlı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı Bölgesindeki 2500 nüfuslu Tekali Köyü'nde yer alan Tekali Köyü Okulu’na tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Eğitim alanında kreş, ilkokul, ortaokul ve liseden başlayarak yüksekokulların da tadilat ve donanım projelerini gerçekleştiren TİKA’nın kurumsal olarak en fazla önemsediği konular arasında geleceği inşa edecek eğitimli bir nüfus yetiştirilmesi geliyor.

TİKA, Gürcistan’da eğitim altyapısının iyileştirilmesine büyük katkılar sağlayarak hem öğrenci ve öğretmenlerin çağın gereksinimlerine uygun, modern ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşmaları, hem de Gürcistan milli eğitiminin modernizasyonuna katkı önemli bir katkı sağladı. Gürcistan Kvemo Karti Bölgesi Marneuli Belediyesine bağlı Tekali Köyü ortaokulu Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı Bölgesindeki 2500 nüfuslu Tekali Köyü'nde yer alıyor.

Tekali Köyü ortaokulu iki katlı betonarme bir bina olma özelliği taşırken 1970 yılında inşa edildi. Gürcistan ve Azerbaycan sınırına yakın bulunan ortaokulun olumsuz fiziki durumu, eğitim ekipmanlarının eski ve kullanılmaz halde olması gibi nedenlerden gençlerin eğitime ilgisi günden güne azalmış, orta öğrenimden yükseköğrenime geçiş oranı son derece düşmüş, nihayetinde ciddi bir yetişmiş insan açığı oluşmuştu.

Bölge gençlerinin çağdaş eğitim olanaklarına kavuşturulması için okul 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için tamamlanarak okul halkın hizmetine sunuldu. Marneuli Belediyesine bağlı Tekali Köyü ortaokulunun tadilatı ve donanımı ile yeni nesle modern eğitim ortamının sağlanması ile söz konusu bölgeye eğitim alanında önemli bir destekte bulunuldu. 

Sonraki Haber

Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nin Bilgisayar Sınıfları Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’in en köklü devlet üniversitesi olan Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bölümüne ait 2 adet bilgisayar sınıfını yeniledi. Nijer Cumhuriyetinde birçok alanda faaliyet...