Haberler

09 Ağustos 2018

Güney Sudanlı Öğrenciler Yeni Okullarına Kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya bağlı Lokiliri ilçesindeki Ngerjebe İlkokulu’nun yarım kalan inşaatı tamamlandı ve hizmete açıldı.

Eğitim altyapısı ve imkânlarının son derece kısıtlı olduğu Güney Sudan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından (TİKA), başkent Juba’ya bağlı Lokiliri ilçesindeki Ngerjebe İlkokulu’nun yarım kalan inşaatı tamamlandı. İnşaatına başlandıktan sonra bitirilemeyen okul binası TİKA’nın devreye girmesi ile kısa sürede tamamlanarak eğitime hazır hale getirildi. 3 ofis ve 8 sınıf şeklinde eğitim verecek okul 400 öğrenci kapasitesine sahip.

Okulun açılış törenine, T.C. Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, Jubek Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Wani Sule, TİKA Juba Koordinatörü Yahya Acu, öğretmenler, öğrenciler ve bölgede yaşayan vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan T.C. Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA eli ile çok anlamlı ve önemli bir projeye imza attığını belirterek okulun bölgeye ve öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Jubek Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Wani Sule de ülkelerinin ihtiyaç duyduğu en büyük şeyin eğitim sahasındaki eksikliklerin giderilmesi olduğunu kaydederek, “TİKA’ya samimi katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İç çatışma sebebiyle yaklaşık 4 milyon insanın yerinden olduğu ve yetişkinlerin dörtte üçünün okuma-yazma bilmediği Güney Sudan'da çocukların dörtte üçü de okula gidemiyor. Uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlara göre, ülke nüfusunun sadece çok az bir bölümü ilkokul eğitimi almış durumda.

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönüllü Elçilerinden Arnavutluk'ta Kreş Tadilatına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Arnavutluk'un Orikum şehrinde bulunan kreşin...