Haberler

13 Aralık 2020

Güney Sudanlı Mahkumlar TİKA Desteğiyle Meslek Sahibi Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan’ın Başkenti Cuba’daki cezaevinde bulunan mahkumlara kaynakçılık malzemesi ve ekipmanı desteğinde bulundu.

Cezaevindeki mahkumların mesleki yeterlilik kazanıp, cezaları bittikten sonra daha kolay iş bulmaları ve hayata daha kolay entegre olmaları amacıyla, mahkumlara kaynakçılık malzemesi ve ekipmanı desteği sağlandı.

Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen kaynak jeneratörü, açılı taşlama makinesi, matkap, tezgâh mengenesi, taşlama gözlüğü, çeşitli boyutlarda çekiç, testere, anahtar, tornavida, işleme araçları, ölçüm boruları, diskli kesme makinaları, kaynak çubukları, eldivenler ve tulum vb. malzemeler cezaevine teslim edildi.

Malzeme ve ekipmanların teslimi törenine; T.C Cuba Büyükelçiliği Siyasi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Misyon Şefi Yardımcısı Mustafa Kemal Akbulut, Güney Sudan Hapishane Genel Müdürü Michael Malou, Güney Sudan Hapishaneler Genel Direktörü Josep Benjamin, TİKA Güney Sudan Koordinatör Yardımcısı Turgut GAZİGİL ve STK Temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Akbulut, ‘’Güney Sudanlı mahkumlara yapılan Kaynakçılık malzemeleri ekipman desteği projesiyle çeşitli suçlardan dolayı mahkum olan kişilerin alacakları eğitimle topluma daha faydalı bireyler olacaklarını ve cezaları bittikten sonra daha kolay iş bulacaklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Akbulut konuşmasında; “Yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz Güney Sudan halkının her zaman yanında olacağız. Mahkumların ilerleyen süreçte verimli bireyler olarak mutlu olmaları, bizim de mutluluğumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Hapishaneler Genel Direktörü Josep Benjamin ise yaptığı konuşmada, TİKA tarafından verilen desteğin kendilerini çok memnun ettiğini söyledi. Mahkumlara verilen desteğin, mahkumların mesleki eğitimleri açısından ifade ettiği öneme değinen Benjamin, Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu de sözlerine ekledi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Moldova’daki Kinoloji Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova Cumhuriyeti Devlet Güvenlik ve Koruma Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren Kinoloji Merkezi’ni yeniledi. Moldova Cumhuriyetinde üst düzey devlet görevlilerini ve yabancı temsilcileri korumakla görevli, Devlet Güvenlik ve Koruma...