Haberler

13 Mart 2019

Güney Sudanlı Diplomatlara Eğitim

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanlığı işbirliğinde Ankara’da Güney Sudanlı diplomatlara eğitim verildi.

TİKA tarafından uygulanan Diplomasi Eğitimi Programı (DEP) kapsamında, Diplomasi Akademisi tarafından icra edilen eğitimler devam ediyor.

TİKA, Yemenli ve Cezayirli heyetlerden sonra Güney Sudanlı misafirlerini ağırladı. 10 kişilik diplomat heyetine, Türk dış politikasının genel ilkeleri, çerçevesi ve ilgili ülke ile ikili ilişkiler konusunda bilgi verildikten sonra ekonomi diplomasisi, kamu diplomasisi, ikili-çok taraflı müzakereler, protokol, temsil, diplomatik misyon yönetimi, uluslararası ilişkiler ve uluslararası güvenlik gibi konularda eğitimler verildi. Ankara’da TİKA Başkanlığını da ziyaret eden diplomatlara özellikle TİKA’nın ülkelerinde gerçekleştirdikleri proje ve faaliyetler hakkında bilgi verildi.

Diplomasi Eğitim Programı

Diplomasi Eğitim Programı (DEP) eğitim modülleri dâhilinde kamu diplomasisi, protokol, uluslararası ilişkiler, ekonomi diplomasisi gibi konularda seminerler verilerek muhatap ülkelere diplomasi alanında insan kaynaklarını geliştirme yönünde katkı sağlanıyor. Programa katılan diplomatlara Türk dış politikasının yanı sıra terör ve enerji gibi özel başlıklara ilişkin bilgilendirmeler de yapılarak, Türkiye’nin tezlerini daha yakından analiz edebilme imkânı sunuluyor; ikili işbirliğinin geliştirilmesi yönünde katkı sağlayan temaslar kuruluyor. Ankara’da gerçekleştirilen eğitimler sonunda İstanbul’da çeşitli tarihi ve kültürel mekânları da ziyaret eden konuk diplomatlara aynı zamanda Türkiye ve Türk kültürü hakkında bilgi edinme fırsatı sunuluyor.

Sonraki Haber

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan TİKA'ya Başarı Madalyası

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Filistin'deki çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek, "Türkiye ve TİKA'nın halkımızın yükünü hafifletmeye yönelik çok büyük yardımları oldu." ifadesini kullandı.  Büyükelçi Mustafa, Filistin Devlet Başkanı Mahmud...