Haberler

28 Ocak 2013

Güney Kore ile Kültürel İşbirliğinde Yeni Bir Adım

Güney Kore’nin Pusan (Busan) şehri, Kore Savaşı’nda şehit düşen Türk askerlerinin metfun olduğu Birleşmiş Milletler Kore Anıt Mezarlığı’na ev sahipliği yapıyor.

Busan’daki tek cami olan El Fetih Camii’nin iç tezyinatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek yeni bir görünüme kavuşturuldu. Proje kapsamında camii içerisinde bulunan halılar, mihrap, minber ve aydınlatma gereçleri yenileriyle değiştirilirken kullanılan malzemeler Türkiye’den gönderildi. Ayrıca, camii içerisinde yapılan nakışlarla birlikte Hüsnü Hat örneklerine yer verildi. Güney Koreliler tarafından memnuniyetle karşılanan yenileme çalışmalarına yerel basın mensupları da büyük ilgi gösterdi.

Camiinin yenilenmesi dolayısıyla yapılan açılış merasimine T.C. Seul Büyükelçisi M. Naci Sarıbaş; T.C. Seul Büyükelçiliği Müsteşarı O. Yalman Okan; T.C. Güney Kore Fahri Başkonsolosu Park Sa Ick; KMF Başkanı Hacı Abdurrahim Şin Manyong; Pusan Belediyesi’ne bağlı Pusan Vakfı Dış İlişkiler Genel Sekreteri Kim Yang-Çun ve TİKA yetkilileri katıldı. Camiinin konferans salonunda yapılan teşekkür konuşmalarının ardından TİKA tarafından yenilenen cami kesilen kurdele ile yetkililere teslim edildi.

Gerçekleştirilen kültürel işbirliği projesi, Türk kültürüne büyük ilgi duyan Güney Kore’de memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

2012 Yılında Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesinde Neler Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde; 2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Arnavutluk ve Kırgızistan ile başlayan Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi 2008 – 2009 yıllarında Kazakistan, Türkmenistan, Moğolistan...