Haberler

06 Kasım 2016

Güney Afrika'da TİKA'nın Tadilatını Yaptığı Osmanlı Kriket Kulübü Açıldı

Güney Afrika'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilatı yapılan Osmanlı Kriket Kulübünün hizmet binası açıldı.

Güney Afrika Müslüman Ulema Konseyi Başkanı İrfan Abrahams, açılış töreninde TİKA'nın verdiği desteğin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, bunun karşılığını gelecek 10 yılda alacaklarını söyledi.

TİKA Namibya Koordinatörü Cüneyt Esmer, yaptığı açıklamada, projenin geçen yıl başladığını belirterek, kulübün hizmet binası ve antrenman sahasını tadilattan geçirdiklerini anlattı. 

Kriket takımındaki oyuncularının çoğunluğunun Müslüman olduğunu ifade eden Esmer, "Kulüp, uzun süre sonra tekrar 1. Lig'e bu sene çıktı. Kulüp, ülkedeki Cape-Malay toplumunun ortak sosyalleşebildiği bir ortam sağlıyor." şeklinde konuştu.

Projenin, TİKA Başkanı Serdar Çam'ın inisiyatifi ile başlatıldığına dikkati çeken Esmer, Osmanlı Kriket Kulübünü 1882'de Osmanlı İslam alimi Ebubekir Efendi'nin öğrencilerinin kurduğunu söyledi.

Törende Osmanlı-Afrika ilişkileri uzmanı Halim Gençoğlu, Kulüp Başkanı Ridewaan Salie'ye Osmanlı Devleti döneminde kulübe ait eski haberlerin yer aldığı belgeleri hediye etti.

Açılışta misafirlere Güney Afrika’ya özgü yemekler ikram edildi.  

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

Özbek Halkı ve Edebiyat Dünyasına Başsağlığı Diliyoruz

Özbekistan Halkı, Özbek Edebiyatı ve Sanatı büyük bir evladını kaybetti. Özbekistan Cumhuriyeti Milli Marşının Yazarı, Özbekistan Kahramanı ve Halk Şairi Abdulla ORİPOV Hakk'ın rahmetine kavuştu. Türkçe konuşan ülkelerin yüce temsilcisi, ulu düşünür ve Şair Abdulla...