Haberler

17 Temmuz 2023

Güney Afrika'da Şehitlerimiz Anısına, Hatıra Bahçesi Oluşturuldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti'nde şehitlerimiz anısına hatıra bahçesi oluşturuldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve AWQAFSA Derneği iş birliğinde ülkenin en büyük kenti Johannesburg'da 15 Temmuz şehitleri anısına hatıra bahçesi oluşturuldu.

Programa; Türkiye’nin Pretorya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Yekta Kamil Noyan, TİKA Pretorya Program koordinatörü Abdulkadir Abukan ve AWQAFSA Derneği Kurucu Başkanı Zeinoul Abedien Cajee ile birlikte ülkede görevli Türk bürokratlar, diplomatlar ve yerel medya temsilcileri katıldı.

AWQAFSA Derneği Kurucu Başkanı Cajee, burada yaptığı konuşmada Türk halkına ve devletine şükranlarını sundu. Cajee, Türk kardeşlerinin kahramanca bir mücadele göstererek değeri ölçülemez memleketlerini ve demokrasilerini korumayı başardıklarını belirtti.

Pretorya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Noyan tarafından gerçekleştirilen konuşmada ise şehitlerimizin aziz hatıralarının yaşatılmasının önemi vurgulanırken, TİKA’nın kurduğu hatıra bahçesinin manevi boyutunun altı çizildi.

TİKA Pretorya Koordinatörü Abukan ise konuşmasında bahçeye ekilen fidanların şehitlerimizin aziz hatıralarını kardeş ülke Güney Afrika’da yaşatacağını ifade etti.

Sonraki Haber

Azerbaycan Televizyonu’nun Arşivi TİKA ve TRT Desteği ile Dijitalleşiyor

Azerbaycan Televizyonu AzTV’nin arşivi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT’nin katkılarıyla dijital ortama aktarılıyor. 1956 yılında yayın hayatına başlayan AzTV’nin arşivinde geleneksel yöntemlerle muhafaza edilen makara filmlerin dijital dönüşümlerinin gerçekleştirilmesi suretiyle dijital...