Haberler

16 Kasım 2012

Gülen Çocuk, Mutlu Aile

Gülen Çocuk, Mutlu Aile

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), “Gülen Çocuk, Mutlu Aile” sloganıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, Özbekistan’da 0-24 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik bir dizi plastik cerrahi operasyon gerçekleştiriyor. 2009’dan beri her yıl düzenli olarak yapılan proje kapsamında bu yıl, dudak ve damak yarıkları, yanık izleri ve doğumsal şekil bozuklukları olan çocuk ve gençlere ameliyatlar yapılacak. 10-18 Kasım günleri arasında gerçekleştirilecek operasyonlara TİKA’nın yanı sıra, Türkiye İnterplast Derneği, Özbekistan Sağlık Bakanlığı, Fund Forum Kadınlar Konseyi destek veriyor.

Bu yıl yapılacak ameliyatlar öncesinde Namangan Çocuk Hastanesi’nde düzenlenen törende konuşan TİKA Özbekistan Koordinatörü Yavuz Coruh, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişki ve işbirliğinin güçlendirilmesi için başta sağlık ve eğitim olmak üzere değişik alanlarda faaliyetlerini yoğun şekilde devam ettirdiğini söyledi. Coruh, “Sağlık alanında gerçekleştirilen en başarılı projelerden olan ’Plastik Cerrahi Operasyonlar Projesi’ ile 3 yılda 700 çocuk muayene edilerek, bunlardan 188’ine 230 başarılı ameliyat gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Namangan Vali Yardımcısı Feruza Calalova da, projenin Namangan’da gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek özverili çalışmalarından dolayı Türk doktorlara teşekkür etti.
Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İsçen öncülüğünde, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalında görev yapan doktor ve hemşirelerden oluşan 15 kişilik ekip, önce hastaları muayene ediyor. Durumu elverişli olan hastalar daha sonra ameliyata alınıyor. Türk heyetinde yer alan İşçen, Özbekistan’da plastik cerrahi anlamında çok başarılı doktorların bulunduğuna ve bu organizasyonların tecrübe paylaşımı açısından önemine vurgu yaptı.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 2009 yılından beri gerçekleştirilmekte olan ”Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında 2012 yılı için plânlanan Türkmenistan İçişleri Bakanlığı mensuplarına yönelik eğitim programlarının...