Haberler

02 Mart 2015

Gönüllü Doktorlar TİKA Desteği ile Nijer'e Sağlık Hizmeti Verdi

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Sağlık Bakanlığı ve BİSEG Gönüllüler Platformu işbirliğinde 48 kişiden oluşan gönüllü doktorlar  Nijer'in Tesaua ve Aque bölgelerinde 15 gün süre ile sağlık hizmeti verdi.

Afrika  ülkesi  Nijer'in Tesaua ve Aque bölgelerinde Sağlık Bakanlığı, TİKA ve BİSEG Gönüllüler Platformu işbirliğinde 48 kişiden oluşan bir ekip 15 gün süre ile sağlık hizmeti verdi. Üroloji, Göz, Genel Cerrahi, KBB, Ortopedi, Çocuk Hastalıkları ve Diş tedavileri konusunda yerel doktorlarla işbirliği ve eğitim yapan ekip çalışmalarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Türkiye’nin farklı illerinden doktorların gönüllü olarak katıldıkları sağlık organizasyonları her sene farklı Afrika ülkelerini içine alarak sürdürülüyor. Nijer’de gerçekleştirilen sağlık taramaları, muayene ve ameliyatlara Türkiye’den giden doktorlar ile beraber Nijerli doktorlar da katıldı.

Çoğunluğunu Afrika’ya ilk defa giden doktorların oluşturduğu gönüllüler sağlık hizmetinin yanı sıra su kuyusu açma ve tarım faaliyetlerine de yardım etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kosova'da Türkçe Tiyatroya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar’da Türkçe tiyatronun yaşatılması amacı ile Prizren’de bulunan Kısa Devre Tiyatro Topluluğu’na lojistik destek sağlıyor. Kosova’da 1970’li yıllarda başlamış olup günümüze kadar devam eden bir Türk Tiyatrosu geleneği...