Haberler

20 Haziran 2017

Gökoğuz Yeri Kongaz Köyü’ne Su Deposu ve Su Kuyusu

Konya Selçuklu Belediyesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gökoğuz Yeri’ne bağlı Kongaz Köyü’nde su kuyusu ve su deposu inşa edildi.

Konya Selçuklu Belediyesi, Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nde bulunan kardeş şehri Kongaz Belediyesi’nin su sorununun çözümüne yönelik su kuyusu ve su kulesi inşasına TİKA vasıtasıyla destek verdi.

Selçuklu Belediyesi ile Kongaz Belediyesi arasında 2013 yılında imzalanan kardeş şehir protokolü kapsamında inşası tamamlanan su kuyusu ve 50 ton kapasiteli su kulesi, Selçuklu Belediyesi yetkilileri tarafından Kongaz Belediyesi’ne törenle teslim edildi.

Kongaz Köyü’nün 206. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri vesilesiyle Kongaz halkının yoğun şekilde katılım sağladığı törende; Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, TİKA Kişinev Program Koordinatörü Canan Alpaslan, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali ziya Yalçınkaya ve Kongaz Belediye Başkanı Mihail Esir hazır bulundu. Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Gökoğuz Yeri’nde su temini sorununun en önemli sorunlardan birisi olduğunu ve kardeş Türk halkının bu sorunun çözümü için destek sağladığını belirterek, Vulkaneşti şehrinin su şebekelerinin yenilenmesinin planlandığını dile getirdi.

13.000 nüfuslu Kongaz kasabasının tamamına hizmet eden şebekeyi canlandıracak 140 metre derinlikteki su kuyusundan saatte 6 metreküpten fazla su sağlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Azerbaycan’da Sivil Topluma Desteği Devam Ediyor

Azerbaycan’da insani yardım alanında en büyük faaliyetler gerçekleştiren Gençliğe Yardım Fondu hizmet binası Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Her alanda olduğu gibi TİKA, toplumun gelişiminde önemli yeri olan sivil toplum kuruluşlarına...