Haberler

07 Mayıs 2019

Gineli Kadınlara 600 Kişi Kapasiteli Kadın Meslek Edindirme Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gine Cumhuriyeti Sosyal Faaliyetler, Kadın ve Çocuğu Destekleme Bakanlığı arasında 600 kişi kapasiteli Konakri-Kamerun Kadın Meslek Edindirme Merkezinin donatılması, gelir getirici ve meslek kazandırıcı ortak projelerin gerçekleştirilmesi hususlarını kapsayan protokol imzalandı.

Protokol kapsamında ilk etapta TİKA tarafından Merkezde modern kuaför salonları, el yapımı sabun, elbise boyama, dikiş-nakış, 100 kişi kapasiteli konferans salonu, 25 kişilik sınıf, sergi salonu, mescit, idari yönetim katının donanımı ve merkezin kısmi tadilatının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Projenin ilerleyen aşamasında ise Türkiye standartlarında bir kuru temizleme kurularak bu alandaki ihtiyacın merkez eliyle giderilmesi hedefleniyor ve yine restoran-kafe kısmının da faaliyete sokularak dünyanın farklı mutfaklarından lezzetler Gine halkıyla buluşturulacak. Merkezin elde ettiği kazançla kendini finanse etmesi diğer yandan da Gineli ihtiyaç sahibi binlerce kadına yeni meslek dallarının öğretilmesi amaçlanıyor.

Merkez bulunduğu konum itibariyle de önemli bir potansiyeli içinde barındırıyor. Konakri’ye giriş ve çıkış yolunun üzerinde bulunan ve Bakanlıklara 15 dk mesafede yer alan, yanı başında 1000 kişilik bir okul ve 2000 kişinin yaşadığı bir mahalleyi ve yabancı kurum ve kuruluşları da barındıran Merkez tanıtım noktasında da öncü rol oynayacağı düşünülüyor.

Merkezde imzalanan protokol töreninde konuşan Gine Cumhuriyeti Sosyal Faaliyetler, Kadın ve Çocuğu Destekleme Bakanı Hadja Mariama Sylla, “Kadınlarımız Gine’yi ayakta tutuyor. Şafak vaktinde yollara düşüyorlar uzak yerlerden getirdikleri meyve-sebzeleri ve evlerinde pişirdikleri yiyecekleri gündüz satmaya çalışıyorlar. Devletimiz imkânları ölçüsünde Konakri’de merkezi bir noktada kadınlarımızın gelişimi için büyük bir bina inşa etti. Fakat paramız bu kadarına yetti. Ümitlerimizin tükendiği her şey bitti dediğimiz bir anda TİKA ortaya çıktı ve kadınlarımızın elinden tutuyor. Allah Türk milletinin gücünü daim kılsın” diye konuştu.

TİKA Konakri Program Koordinatörü Gökhan Keser ise Gineli kadınlar ülkedeki tüm bu zorluklara rağmen hayat dolu kadınların bu çabalarını görmezden gelemezdik. Merkezde binlerce kadın farklı sektörlere yönelik eğitimden geçirilerek kimisi piyasa da istihdam bulacak kimisi kendi işyerini kurmaya çalışacak tüm bu faaliyetleri de yakından takip edeceğiz” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Polis Eğitimleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında Meksika, Moğolistan ve Bosna Hersek Emniyet Teşkilatı’ndan 35 emniyet mensubuna eğitim verildi.  TİKA, Türkiye’nin güvenlik alanındaki...