Haberler

13 Ocak 2017

Gine Bissaulu Doktorlara Oftalmoloji Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Gine Bissau Cumhuriyeti ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’nda görevli 4 kişiden oluşan doktor heyetine oftalmoloji alanında eğitim programı düzenlendi.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde oftalmoloji alanında Batı Afrika bölgesinde yer alan ve sadece dört oftalmoloji uzman doktoru bulunan Gine Bissau Cumhuriyeti ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler devam ediyor.

Bu kapsamda Gine Bissau Sağlık Bakanlığında görevli 4 kişiden oluşan doktor heyetine Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göz hastalığı alanında eğitim programı düzenlendi. 

Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan heyet üyeleri düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen törene, Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Pelin Yılmazbaş, Başhekimi Yardımcısı Dr. Gülay Öztürk, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Hediye Karataş ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende konuşan heyet başkanı Dr. Meno Nabicassa verilen söz konusu eğitimin, oftalmolojiye yönelik yeni teknikler hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade ederek sağlık alanında iki ülke arasındaki işbirliğini arttırdığını, Batı Afrika bölgesinde ve özellikle Gine Bissau’da büyük önem arz eden oftalmoloji alanında eksik olan konuların tamamlanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Eğitim sonunda sertifikalarını alan doktor heyeti ile birlikte TİKA koordinasyonunda Gine Bissau’ya yönelik oftalmoloji alanındaki ilk eğitim programı gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA AFAD İşbirliğinde Maungdaw’a Gıda Malzemesi Ulaştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde Myanmar’ın Rakhayn Eyaletinin kuzeyinde bulunan Mangdaw Bölgesinde Gıda Malzemeleri Dağıtımı Güneydoğu Asya'nın Bengal Körfezinde bereketli toprakları ve doğası, 1000...