Haberler

07 Ağustos 2018

Gine’ye Hediye Edilen Otobüsler Başkent Konakri’de Yolcu Taşımaya Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Gineli makamlara hediye ettiği 50 belediye otobüsünün bir kısmı başkentte trafiğe çıktı. 

Otobüslerin Konakri'de seferlere başlamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Konakri Büyükelçisi Nur Sağman, otobüslerin İBB tarafından yedek parçalarıyla birlikte TİKA’nın desteğiyle Temmuz 2016'da ülkedeki yetkili mercilere teslim edilmeye başlandığını belirtti.  Sağman, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Gine'ye 3 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirdikleri resmi ziyaret sırasında ülkeye hediye edileceğinden bahsettiği otobüslerin bir kısmı 1 Ağustos itibariyle Konakri'de tek hat üzerinde seferlerine başlamıştır." dedi.

Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Aboubacar Sylla ile başkentte halkın yoğun katılımıyla düzenlenen açılış programıyla otobüs seferlerinin başladığını aktaran Sağman, "Gine Devlet Televizyonu (RTG), otobüslerin sefere başlamasını o gün ana haberlerde ilk haber olarak yayınladı." diye konuştu. Sağman, Konakri Belediyesi ile bir Türk firması arasında yapılan anlaşma gereği otobüslerin işletim ve yönetiminin Türk firmasına verildiğini ifade etti.

Büyükelçi Sağman, günde 6 bin kişinin kullanmasının öngörüldüğü otobüslerin halkın yoğun ilgisinden dolayı 10 bin yolcuya ulaştığını söyledi. Büyükelçi Nur Sağman, bu jestin iki ülke arasındaki dostane ilişkileri güçlendireceğini ve gelecekte daha kapsamlı ortak projelerin yolunu açacağını vurguladı.

Gine TİKA Koordinatörü İsmail Gürlek de TİKA'nın desteğiyle Gine’ye getirilmiş olan otobüslerin motor, şanzıman, iç dış kaportaları dahil tüm aksamlarının yenilendiğini ifade etti.

Türk uzman ekiplerce sağlanan bakım, onarım ve teknik eğitimlerin ardından başlatılan pilot uygulamayla 20 otobüsün Konakri’nin Autonome Limanı'ndan – Dabompa’ya kadar yaklaşık 28 kilometrelik alanda seferlerine başladığını aktardı.

Gürlek, TİKA'nın ülkede daha güzel projeleri gerçekleştirmek için yoğun çaba sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Motosiklet ve taksilerle günlük ulaşımın sağlandığı Gine'de, Türkiye tarafından hediye edilen belediye otobüslerinin toplu taşımaya yeni bir soluk getireceği ifade ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Ürdün Etabını Tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı’na katılan gönüllü öğrenciler, Ürdün'deki faaliyetlerini tamamladı.  TİKA'nın bu...