Haberler

01 Ocak 2014

Gıda Güvenliği ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Gıda Güvenliği ve Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi tamamlandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde 3 hafta süreyle gerçekleştirilen eğitimde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıile TİKA uzmanlarının da katıldığı sunumlar yapıldı.

Eğitimlere, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerden Afganistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan Tarım Bakanlıklarının gıda güvenliği, denetim, tarım politikaları ve gıda güvenliği izleme birimlerinden konusunda yetkili uzmanlarakademisyen ve proje asistanları katıldı. Ayrıca eğitime Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü personelinin de yer aldığı toplam 20 kişilik bir grubun katılımı sağlandı.

Eğitim programı ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde gıda güvenliği konusundaki bilincinin artırılarak bu ülkelerde işbirliği alanlarının genişletilmesi amaçlanıyor. Söz konusu proje iki aşamalı bir eğitim programı şeklinde sürdürülüyor. Birinci aşama tamamlanmış olup katılımcılara ilk iki haftalık bir süreçte sürdürülebilir gıda sistemleri, iklim değişikliği ve gıda güvenliğine etkileri, uzaktan algılama sistemleri ve tarımda ki uygulamaları, deniz ve tatlı su gıda kaynakları ve gıda güvenliği, uluslararası hukuk ve gıda güvenliği konularında son hafta ise proje döngüsü yönetimi eğitim verildi. TİKA bu eğitim programı içerisinde tarımsal alanda yürütülen projeler konusunda sunumlar yaptı.Eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Projenin ikinci aşaması ise Gıda Güvenliği ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi adı altında 10-29 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Turizmcilere Türkiye'nin Termal Tesisleri Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bursa Valiliği ve Afyonkarahisar Üniversitesi işbirliğinde 11 Azerbaycanlı seyahat acentesi temsilcisine Bursa ve Afyon’daki kaplıcalarda inceleme gezisi düzenlendi. Azerbaycan turizminde Türkiye büyük önem taşıyor. Bu kapsamında Azerbaycan’dan Türkiye’ye yönelik...