Haberler

19 Nisan 2012

Genç Diplomatlar TİKA'da

Dışişleri Bakanlığı tarafından bu yıl 18.’si düzenlene Genç Diplomatlar Eğitim Programına katılan diplomatlar 11 Nisan 2012 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı merkez binasında düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda, 5 kıtada yaklaşık 100’den fazla ülkede proje ve faaliyetlerini gerçekleştiren TİKA’nın projeleri, çalışma prensipleri ve faaliyet coğrafyası tanıtıcı bir sunumla anlatıldı.

TİKA Başkan yardımcısı Harun Tuncer’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda genç diplomatlar, Türkiye’ye gelmekten ve programa katılmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Genç Diplomatlar Eğitim Programı

Genç Diplomatlar Eğitim Programına 1992 -2011 döneminde birçok ülkeden 700’den fazla diplomat eğitim aldı.. 16 Mayıs-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşen program 58 ülkeden 58 diplomatın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu program vasıtasıyla katılımcı ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarında ülkemizi gerçek anlamda tanıyan diplomat sayısının arttırılması hedefleniyor. Zaman içinde geleneksel hale gelen eğitim programları, uluslararası alanda saygın bir yer edindi.

2006-2011 yılları arasında diplomatlara Türkiye’ye geliş gidişlerinde ulaşım desteği TİKA tarafından verildi.

Genç Diplomatlar Programı bu yıl 9 Nisan -3 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenecek. Programa Orta Asya, Balkan, Latin Amerika, Afrika ile Uzak Asya ve Pasifik ülkelerine yönelik açılım politikaları doğrultusunda, 78 ülkeden katılım sağlandı.

Sonraki Haber

Somalili Çocukların Hayalleri Gerçekleşsin Diye

Somali’de yaşanan iç savaş nedeniyle yetim kalan 12 çocuk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından THY Mogadişu-İstanbul seferiyle ülkemize gelen çocukların...