Haberler

19 Mart 2015

Geçmişten Günümüze Kalkınma Yardımlarının Dönüşümü Konferansı

Geçmişten Günümüze Kalkınma Yardımlarının Dönüşümü konferansı, Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımı ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) işbirliğinde 21 Mart 2015 Cumartesi günü SETA İstanbul Şubesi’nde düzenlenecek.

Küresel ölçekte büyüyen bir sorun olan ‘büyüme ve kalkınma’ konusu dahilinde giderek artan önemiyle kalkınma yardımları tüm yönleriyle İstanbul’da masaya yatırılacak. Konferansın küresel ölçekte kalkınma yardımları konusunda işbirliklerini, etkin kalkınma hamlelerinin gereklerinin tartışılması ve kalkınma yardımları konusunda eski aktörler ile yükselen aktörler arasındaki irtibatın öneminin vurgulanmasına hizmet etmesi bekleniyor. Açık bir tartışma platformu olması beklenen konferansta karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımları söz konusu olabilecek.

21 Mart 2015 Cumartesi günü Sosyal Ekonomik Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın (SETA) İstanbul ofisinin ev sahipliğinde ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğinde düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Kalkınma Yardımlarının Dönüşümü’ konulu uluslararası konferans, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un açılış konuşması ile gerçekleştirilecek. SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın selamlama konuşması  ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın çerçeve konuşmalarının ardından katılımcılara seslenecek olan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un Türkiye’nin son on yılda kalkınma yardımlarında attığı güçlü adımlar ışığında küresel ölçekte kalkınma meselelerine değinmesi bekleniyor.

Konferansta Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü Kalkınma Yardımları Komitesi (OECD-DAC), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP),  İslam Kalkınma Bankası Grubu (IDB) gibi uluslararası kuruluşların yanısıra Arjantin Uluslararası İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Kore Kalkınma Ajansı (KOICA), Japon Kalkınma Ajansı (JICA), Meksika Kalkınma Ajansı (AMEXCID) ve Alman Kalkınma Ajansı (GIZ) başkan, başkan yardımcısı ve Türkiye temsilcisi düzeyinde temsil edilecek. Yine Çin Ticaret Başmüşaviri de konferansta kendi perspektiflerinden konuyu müzakere edecek. Ayrıca dünya çapında üniversite ve araştırma kuruluşlarından alanın uzmanı akademisyen, bürokrat, araştırmacı ve Portekiz eski Dışişleri Bakanı gibi siyasetçiler düzeyinde katılımlar söz konusu olacak.

SETA İstanbul’un Eyüp-Ayvansaray’daki binasında gerçekleşecek konferansın tüm güne yayılmış üç panelle tamamlanması ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un himayesindeki bu etkinlikle birlikte kalkınma yardımları konusunun Türkiye’nin başkanlık döneminde G-20 gündemine de taşınması bekleniyor.

Sonraki Haber

Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri Başladı

Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde uygulamaya konulan Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında, Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri başladı.   TİKA, Türkmenistan’a yönelik faaliyetlerine devam...