Haberler

07 Şubat 2013

Gana'da 12 Yıldır Bitmeyen Okul İnşaatı TİKA'nın Desteği ile Tamamlandı

“İnsana yapılan en büyük yardım eğitimdir” düşüncesinden yola çıkan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) , 5 kıtada 100’den fazla ülkede eğitim projeleri gerçekleştiriyor. Bugün Kazakistan’da, Azerbaycan’da, Benin’de, Bosna-Hersek’te, Makedonya’da, Senegal’de, Komorlar’da on binlerce projenin altında TİKA imzası yer alıyor. 2012 yılında 175 okula inşaat, tadilat veya donanım desteği veren TİKA, 2013 yılında da eğitim alanında gerçekleştirdiği çalışmalar hızla devam ediyor.

Gana’da 12 yıldır bitirilemeyen 3 katlı ve 16 derslikli Gana Kasoa Ortaöğretim okulunun inşaatı TİKA’nın destekleri ile 4 ay gibi kısa bir sürede bitirildi. Okul, düzenlenen bir törenle Ganalı yetkililere teslim edildi. Törene Gana Baş Müftüsü Sheik Osman Shaributu ve Akra Büyükelçiliğimiz Sn Aydın Nurhan ve TİKA yetkilileri katıldı.

Sunan Baş Müftüsü törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin çalışmalarından övgü dolu sözlerle bahsetti. 500 öğrencinin aynı mekanda eğitim görmesinin zorluklarını anlatan Müftü, Türkiye’nin eğitim alanında yaptığı bu projenin önemine değindi. Akra Büyükelçisi Aydın Nurhan ise TİKA’ya yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Ganalı 500 çocuk, TİKA’nın desteği ile daha iyi eğitim alabilecekleri şartlara kavuştu.

Sonraki Haber

Karadağ'da Kanserle Mücadeleye TİKA'dan Destek

Bilindiği gibi kanser erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilebilir bir hastalık. Karadağ Cumhuriyeti, alüminyum ve bakır madenleri bakımından zengin bir ülke olmakla beraber bu madenler sayesinde çeşitli sağlık risklerini de taşıyor. 8.660 nüfusa sahip Moykovac...