Haberler

23 Mayıs 2022

Filistinli Tiyatrocular Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne Katıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sponsorluğunda Türkiye’ye gelen Filistinli tiyatro sanatçıları, Portakallar ve Taşlar adlı oyunlarıyla Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne katıldı.

Filistinli ''ASHTAR Tiyatrosu'' sanatçıları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler ve Festivaller Birimi tarafından 5-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Karadeniz'de gerçekleşen 22. 'Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'ne Portakallar ve Taşlar (Kızlar Manastırı) adlı oyunlarıyla katıldı.

Portakal ve Taşlar tamamen fiziksel aksiyon ve orijinal müzikle anlatılan sözsüz bir oyun. Filistin’deki zulmün gerçekliğini resmeden eser, seyirciyi yetmiş yıllık işgalin ilk günlerine doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. İzleyicilerini Filistin'de kadim bir yolculuğa çıkaran oyun, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’dan gelen ve bir kadının evine yerleşen yoksul bir mültecinin hikâyesini ele alıyor. 

 

Sonraki Haber

Türkiye Afet ve Acil Durumlar Alanındaki Tecrübesini Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği ile Paylaştı

TİKA’nın, IORA (Hint Okyanusuna Kıyıdaş Ülkeler Birliği) ve Türk Kızılay işbirliğinde “Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP)” kapsamında gerçekleştirdiği “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Afet Zararlarını Azaltma Eğitici Eğitimi ve Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma ve Hijyen...