Haberler

15 Mayıs 2016

Filistin TİKA'yla Kalkınıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) son on yılda, Filistin'de yaptığı toplam 349 projeyle Filistinlilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

TİKA 2005 yılında açtığı Filistin Program Koordinasyon ofisiyle eğitim, sağlık, acil yardım, restorasyon, altyapı, su ve sanitasyon, üretim sektörleri ile idari ve sivil altyapıların güçlendirilmesine yönelik bugüne kadar toplam 349 projeyi hayata geçirdi.

Batı Şeria'da 173, Gazze'de 113 ve Kudüs'te 63 projeyle verilen desteğin başını, sosyal ve idari altyapı ile eğitim ve acil yardım alanları oluşturdu. Batı Şeria'da yürütülen projelerin yüzde 32'si 56 proje ile idari altyapı, yüzde 25'i ise 43 proje ile sosyal altyapı desteği oldu. 

Gazze'de ise ihtiyaçlarla orantılı olarak, projelerin büyük kısmını yüzde 35'le 39 acil yardım projesi oluşturdu. Yürütülen 22 projeyle su ve sanitasyon desteği, yüzde 19'luk oranla Gazze'de ikinci sırayı aldı.

Kudüs'te yapılan projelerin yüzde 35'i sosyal altyapıya, yüzde 24'ü eğitime, yüzde 22'si ise ortak tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik oldu. 

Sektör bazında, sosyal altyapı alanında 78, idari altyapıda 64, eğitim alanında 52, acil yardımda 46, sağlıkta 38, üretim sektörlerinde 25, su ve sanitasyon desteğinde 25, ortak tarih ve kültürel miras konusunda da 21 proje tamamlandı. 

-Projelerin faaliyet alanları

TİKA'nın Filistin'de sosyal altyapı projelerinde, sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi, kadının statüsünün güçlendirilmesi, toplumsal faaliyetlerin ve sporun desteklenmesi gibi çeşitli alanlar da yer aldı.

İdari alt yapının güçlendirilmesine yönelik projelerde ise Türkiye'nin kurumsal tecrübesinin Filistin'e aktarılması ve bu bağlamda Filistin'de mevcut devlet kurumlarına uzman desteği sağlanması amacıyla çalışma ziyaretlerinde bulunuldu.

Eğitim alanında, okullarda tadilat yapılması ve teknik donanım sağlanması, bilgisayar laboratuvarları kurulumu, burs desteği ve üniversitelerde Türkoloji bölümlerinin açılması gibi farklı projeler yürütüldü.

TİKA, Filistin'de sağlık alanında ise hastane inşasından tıbbi ekipman desteğine, sağlık personeline, mesleki eğitim verilmesinden ambulans hibesine ve cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesine kadar birçok alanda faaliyetlerine devam ediyor.

Diğer yandan, TİKA, Türkiye ile ortak tarihi mirası paylaşan Filistin'de, Osmanlı döneminden kalan eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çok sayıda restorasyon çalışmalarını da sürdürüyor.

Gazze'ye yapılan İsrail saldırıları sonucunda evsiz kalan on binlerce kişinin gıda, giyim, tedavi ve barınma gibi acil ihtiyaçların karşılanması da dikkati çeken projeler arasında yer aldı.

Ayrıca TİKA'nın son on yılda Filistin'e yaptığı kalkınma yardımları, Ortadoğu ve Afrika bölgesine yapılan toplam yardımların yüzde 30’unu oluşturuyor.

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Eğitime Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ'ın Tivat şehrindeki Mladost Karma Meslek Lisesi’nde kurulan iki bilgisayar sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Tivat şehrinin en...