Haberler

12 Mayıs 2016

Filistin Devleti Mükemmellik ve Liyakat Nişanı TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Gazze ve Filistin'de yürüttüğü çalışmalar dolayısıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatı ile TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Filistin Devleti 'Mükemmellik ve Liyakat Nişanı' takdim edildi. Filistin Devleti Mükemmellik ve Liyakat Nişanı Türkiye’de ilk defa Dr. Serdar Çam’ın şahsında bir kuruma verilmiş oldu.

Gazze ve Filistin’de farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA’ya Filistin Devleti tarafından 'Mükemmellik ve Liyakat Nişanı' verildi. Filistin Ankara Büyükelçilik binasında düzenlenen törende  'Filistin Devleti Mükemmellik ve Liyakat Nişanı’ TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a takdim edildi. 

Filistin Ankara Büyükelçisi Dr. Mustafa: “İnsani ihtiyacın olduğu her yerde TİKA'yı görebiliyoruz”

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa törende yaptığı konuşmada, “İnsanlara şükretmeyen Allah'a şükretmez, Allah'a şükretmeyen de insanlara şükretmez” diye bir sözün olduğunu hatırlatarak, "Türkiye ile aramızda bir teşekkür kültürü gelişsin. Serdar Çam dinamik bir şahsiyet, bitmeyen bir enerjisi var. TİKA'yı bütün dünyada, Asya, Afrika, Arap ülkelerinde tanınan bir kurum haline getirdi. İnsani ihtiyacın olduğu her yerde TİKA'yı görebiliyoruz. Biz Filistin'de Serdar Çam'ın Türkiye adına bizim için neler yaptığını asla unutmayız, unutmayacağız. Son 10 yılda Filistin'de, Gazze'de birçok projeyi hayata geçirmiştir. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, devletimizin üst düzey altın nişanını takdim görevini bana vermiştir. Onur duyuyorum ki sayın başkanımız bu görevi bana verdi." ifadelerini kullandı. Büyükelçi Mustafa, törende Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın mesajını da okudu: "Çam'ın Filistin-Türk Dostluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla göstermiş olduğu gayretleriyle özgürlük ve bağımsızlık yolundaki Filistin’e kendi denetimi altında, Türkiye’nin desteğini sağlama çabalarını takdir ediyoruz." 

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Mustafa, konuşmasının ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas adına TİKA Başkanı Çam'a 'Filistin Devleti Mükemmellik ve Liyakat Nişanı'nı takdim etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam: "Güvenin, Sevginin, Muhabbetin Yansıması"

 "Ekselansları, Devlet Başkanı Sayın Mahmud Abbas'ın böyle bir takdirde bulunması büyük bir mutluluktur, onurdur hem kendi adıma hem devletim adına" diyerek sözlerine başlayan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise "Bu nişanın karşılığı olarak elimizden geleni yapmaya çalışsak da bunu fazlasıyla yerine getirme noktasında eksikliklerimiz olduğunu düşünüyorum. İnşallah şahıs olarak, kurum olarak büyük bir gayret içine gireceğiz. Böyle bir nişanın takdim edilmesi aslında Filistin halkının Türk halkına simgesel de olsa böyle bir takdim yapma arzusundan kaynaklandığını düşünüyorum. Devletimize olan güvenin, sevginin ve muhabbetin yansıması olarak görüyorum. Bizler tabii burada bürokratız. Başta Cumhurbaşkanımız, bugüne kadarki hükümetlerimiz, bakanlarımız, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, şu an bağlı olduğumuz Başbakan Yardımcımız Sayın Yalçın Akdoğan olmak üzere bize vermiş oldukları imkânları ve görevleri en iyi şekilde yerine getirmekle görevliyiz” dedi. Filistin Devleti ile geçmişten gelen kardeşliğe değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Tarihimizden bugüne kadar gelen kardeşliklerimiz, akrabalıklarımız ve gönül birlikteliğimizin gereği olarak yapmamız gereken çalışmaları yapmaktayız. Kardeş kardeşin zor gününde her zaman yanında olur. Dolayısıyla kim zora düşmüşse her zaman onun yanında olmak üzere, beraber olmak için çalışan bir anlayışımız olduğunu da bu vesileyle ifade etmek isterim" ifadelerinde bulundu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, gönül coğrafyamızın pek çok kıymetli beldelerinde, ülkelerinde gözyaşı ve çatışmalar, sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Her türlü yer altı yer üstü zenginliklerinin olduğu, insan kaynaklarının olduğu, tarihten gelen güçlü medeniyetlerin kurulduğu bölgelerde ciddi manada sıkıntılar, çatışmalar yaşanmakta. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bütün hayatını barışın, mutluluğun ve huzurun tesisi için adamış durumda ve gecesini gündüzünü bütün ekibiyle bu barışın tesisi için çabalamakta" diye konuştu.

“Hiçbir ülkenin ‘bana bir şey olmaz’ dememesi gerekir”

Hiç kimsenin 'bana bir şey olmaz' dememesi gerektiğini vurgulayan TİKA Başkanı Dr. Çam, "Bugünkü dünya şartlarında her ülke, bugün mutlu, huzurlu, günlük işleri yaparken, zenginlik içinde yaşarken bir anda içeride yaşanacak dış müdahaleli kargaşalarla altı üstüne gelebilecek bir ülke haline gelebilir. Etrafımızda yaşadığımız somut örneklerle bunu görmekteyiz. Dünyada huzur ve barış isteniyorsa öncelikli olarak insanların kendi ayakları üzerinde durabilmesi, ekonomik gücün yerinde olması noktasında el birliğiyle çaba sarfetmesi lazım. Sizler bu noktada dünya olarak, kadınların, çocukların, sivil insanların günlük normal yaşamlarına müsaade edecek bir ortam sağlamazsanız, günlük iş hayatı, ekonomik gelişmelerini sağlamazsanız ciddi manada radikal akımlar, birçok terör tehditleri ortaya çıkar. Bunu çok açık bir şekilde pek çok ülkede görüyoruz" dedi.  

 “Devlet Kapasitesi Güçlendirilmeli, Yerel Kapasite Artmalı”

Son dönemlerde mümkün olabildiğince en çok yapmaya çalıştıkları iki temel konu olduğunun altını çizen Çam, "Bir, kardeş coğrafyadaki devlet kapasitelerinin daha da güçlendirilmesi, muhafaza edilmesi. Devlet olarak yönetebilme kapasitesinin arttırılması. Bunun için bol bol kapasite eğitim programları, tecrübe paylaşım programları tertip edip, oraya uzmanların gönderilmesi çalışmalarını yoğun bir şekilde yapmaktayız. İkinci temel nokta da yerel kapasitenin, sivil halkın üretim kapasitelerini arttıracak, kalkınma projelerini geliştirebilecek çalışmalar yapmak. Bunun için tarım ve hayvancılık, meslek edindirme gibi çeşitli merkezlerin ve tesislerin kurulması konusundaki projelerimiz. Ben tekrar Büyükelçimiz Dr. Mustafa'ya, Filistin halkına ve Ekselansları Mahmud Abbas'a teşekkürlerimi arz ediyorum" şeklinde konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam konuşmasına; “Bu nişanı kurumda çalışan mesai arkadaşlarım, halkım ve devletimiz adına kabul ediyorum. Gençliğinden itibaren Filistin davasına gönül vermiş bir kardeşiniz olarak bu nişanı ömrüm boyunca şerefle taşıyacağım” sözleri ile bitirdi. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Macaristan'daki Engelli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Martonvasar şehrindeki Papay Agoston Anaokulu ve Özel Yetenek Geliştirme Meslek Okulunda otistik çocuk merkezi ve özel terapi odası kurdu. Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türkiye'nin birçok ülkeye...