Haberler

27 Nisan 2018

Filistin’deki Türk Okullarına Elektronik Tablet

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Filistin’de gerçekleştirilen Her Öğrenciye bir Tablet Projesi kapsamında, TİKA tarafından Filistin’de inşa edilip donatılan 6 Türk Okuluna eğitim-öğretimde kullanılmak üzere toplam 2500 adet elektronik tablet temin edildi.

Filistin’de eğitim öğretimin dijitalleştirilmesi yönünde önemli adımlar atılıyor. Hâlihazırda başarı durumları ile Filistin’de örnek konumda olan Türk Okullarının, eğitim öğretimde dijitalleşme ve yenilikçilik bakımından da öncü okullar olması hedeflendi. 

Elektronik tabletlerin öğrencilere teslimi, Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin Filistin’de Eğitimin Dijitalleştirilmesine Sağladığı Katkının Kutlanması ve İlk Filistin Ulusal Okul Orkestrasının Açılış Konseri başlığı altında Filistin’in Nablus şehrinde düzenlenen program sırasında gerçekleştirildi. Programda, Filistin Devleti Başbakanı Rami Hamdallah’ın eşi Rana Bustami Hamdallah Hanımefendi, Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanı Dr. Sabri Saydam, Nablus Valisi Ekrem Rajoub, Nablus Belediye Başkanı Adli Yaish ve T.C. Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Hüsnü Gürcan Türkoğlu hazır bulundu.     

Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanı Sabri Saydam konuşmasında, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla Filistin’de gerçekleştirdiği çok sayıda eğitim projesi ve özellikle Filistin’de eğitimin dijitalleştirilmesine sağladığı katkı dolayısıyla Türk Hükümeti ve halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Büyükelçi Türkoğlu, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla Filistin ile gerçekleştirdiği eğitim öğretim ve daha birçok alandaki yakın işbirliğinin süreceğini belirtirken, ayrıca Türkiye’nin Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti’ne verdiği siyasi desteği de tekrar dile getirdi. Büyükelçi Türkoğlu, Türkiye Burslarından yararlanan yabancı öğrenciler arasında genel başarı oranı en yüksek olan öğrencilerin Filistinli öğrenciler olduğunu gururla ifade ettiğini belirtti.    

Törende ayrıca, Türk okulları öğrencileri adına söz alan El Bireh Türk Kız İlköğretim Okulu öğrencisi Lujayn Al Tarteer Türkçe bir konuşma yaparak Türk hükümetine, TİKA’ya ve Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığına teşekkürlerini sundu.     

Konuşmalar ve ilk Filistin Ulusal Okul Orkestrası konserinin ardından El-Halil, Ramallah, Nablus ve Cenin Türk okullarından programa katılan öğrencilere elektronik tabletlerin dağıtımı gerçekleştirildi. TİKA 2005 yılından bu yana Filistin’de, 6 okul inşası, 9 okulun tadilat ve restorasyonu, 20 eğitim kurumuna donanım desteği, 13 eğitim kurumuna bilgisayar laboratuvarı kurulması ve Filistin’deki Türk Okullarına elektronik tablet temini projesi dâhil olmak üzere toplam 75 eğitim projesi gerçekleştirildi.

TİKA’nın “Her Filistin Şehrine Bir Okul” Projesi kapsamında Ramallah, Nablus, El Halil, Cenin, Tulkarem ve Kalkilya şehirlerinde inşa edip hizmete açtığı altı Türk okuluna ilaveten Gazze, Cenin ve Beytlahim şehirlerinde birer meslek lisesi inşası da planlanan projeler arasında yer alıyor.  

Sonraki Haber

TİKA, Makedonya'da Tarihi Harabati Baba Tekkesi'ni Restore Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği arasında, Makedonya'nın Kalkandelen şehrindeki en önemli Osmanlı eserlerinden tarihi Harabati Baba Tekkesi'nin restorasyon projesine ilişkin protokol imzalandı. TİKA Başkanı Serdar Çam ile...