Haberler

17 Temmuz 2023

Filistin’de 15 Temmuz Şehitler Parkı Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’de kurulan 15 Temmuz Şehitler Parkı düzenlenen törenle açıldı.

Filistin’in en kalabalık mahallelerinden biri olan Umm Al-Sharayet mahallesinde atıl halde bulunan alan, Ramallah – El Bire Valiliği'ne bağlı El Bire Belediyesi ve TİKA iş birliğinde çocukların keyifli vakit geçirebileceği ve sosyalleşebileceği bir parka dönüştürüldü.

Bölgedeki tek çocuk parkı olan 500 metrekarelik park, "15 Temmuz Şehitler Parkı" adıyla hizmete açıldı.

Parkın açılış törenine, T.C. Kudüs Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer, El Bire Belediye Başkanı İslam Tavil, TİKA Filistin Koordinatörü Orhan Aydın, Filistin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu ve mahalle sakinleri katıldı.

Tören, saygı duruşu ve milli marşların okunmasıyla başladı ve konuşmalarla devam etti.

T.C. Kudüs Başkonsolosu Demirer, konuşmasında, "Bugün burada hem 15 Temmuz şehitlerimizi hem de Filistin'i işgalden kurtarmak için hayatlarını feda eden Filistinli şehitlerimizi, emperyalizme, işgale karşı mücadele eden kahramanlarımızı anıyoruz. Kardeş Türk ve Filistin halkları aynı emperyalist güçlere karşı mücadele etmektedir. Bu mücadelemizden mutlaka başarıyla çıkacağız. Çünkü haklı olan, adalet tarafında olan bizleriz." ifadelerini kullandı.

Açılış töreninin ardından parkın içinde açılan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Yenilenen Kültür Merkezinde, 15 Temmuz Anma Programı Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Sırbistan’ın Sancak bölgesinde bulunan Tutin kentinde anma etkinliği düzenlendi. Tutin Belediyesine bağlı 15 Temmuz Kültür Merkezinde TİKA tarafından yenileme çalışması yapıldı. Tutin'de gerçekleştirilen çeşitli kültürel...