Haberler

02 Aralık 2013

Filipinler'e Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tayfun felaketiyle sarsılan Filipinler’e 55 tonluk gıda paketi yardımında bulunuldu.

TİKA, tayfun felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Filipin halkını yalnız bırakmıyor. İnsani yardım için felaketin hemen ardından Filipinler’e ulaşarak, afet bölgesinde çalışmalarını sürdüren Türk yardım kuruluşlarına TİKA’da katıldı.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Barbaros Akçakaya koordinesindeki TİKA ekibi, afet bölgesine en yakın ve yardımların temini noktasında üs haline gelen Cebu Adası’ndan temin edilen, içlerinde makarna, pirinç, şeker, yağ bulunan 55 tonluk gıda paketlerini, Cebu Limanı’ndan feribotla Ormok’a gönderdi. Ormok bölgesine gelen konvoy ve Türk heyeti bölge halkınca coşkuyla karşılandı. Gıda paketleri Türk Kızılayı’nın saha ekibi ve TİKA heyeti tarafından dağıtıldı. Dağıtılan gıda paketlerini alan ihtiyaç sahibi afetzedeler Türk halkına teşekkür etti.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Akçakaya, yaşanan tayfunun ardından bölgeye en hızlı ulaşan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını söyledi. TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Akçakaya, Kızılay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra TİKA’nın da bölgede insani yardım çalışmalarını yürüttüğünü ifade ederek “TİKA’nın hazırladığı yardım paketleri Ormok’a ulaştı. Ormok’u seçmemizdeki amaç, uluslararası basının bir anlamda Tacloban’a dikkat çekmesi nedeniyle yardımların çoğunluğu o bölgelerdeki afetzedelere ulaştırılıyor olması ancak en az Ormok da Tacloban kadar tayfundan zarar görmüş bir yer. Zor günler geçiren Filipinliler için buradayız. Yardımlarımız 20 – 25 bin kişiye ulaşacak” diye konuştu.

TİKA ekibi, afet bölgesindeki insani yardım çalışmalarının tamamlamasının ardından teknik yardımlarda bulunmak üzere başkent Manila’ya geçecek.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Engellilere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Türkmenistan Engelliler Birliği işbirliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Türkmenistan’da Engellilere yardımda bulunuldu. TİKA 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Türkmenistan’da engelli vatandaşlara malzeme yardımında bulundu. Türkmenistan Engelliler...