Haberler

21 Temmuz 2014

Fiji Hastanelerine Acil Servis Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Fiji Cumhuriyeti’nin çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren acil servislerdeki ihtiyaca cevap vermek üzere temin edilen ekipmanlar Fiji Sağlık Bakanı Dr. Neil Sharma’nın da katılımıyla Fiji’nin başkenti Suva’da düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi alanında yakın dönemde önemli ilerlemeler kaydeden Fiji’ye TİKA tarafından acil servislerde artan ihtiyacın karşılanabilmesine katkıda bulunmak üzere EKG cihazları ve hayati fonksiyonları izleme monitörleri desteğinde bulunuldu.

Temin edilen ekipmanları teslim alan Sağlık Bakanı Dr. Sharma, kendileri için hayati önem taşıyan bu soruna Türk halkının göstermiş olduğu yakın ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek, sağlamış olduğu desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Teslim töreni sonrasında Sağlık Bakan Dr. Sharma ile TİKA yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmede, yakın ve orta vadede muhtemel işbirliği imkânları değerlendirildi. Sağlık Bakanı Dr. Sharma, ülkede son dönemlerde bilhassa diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların halk sağlığı için önemli bir tehdit oluşturduğuna değindi. Öncelikli olarak ambulans sayısının artırılması ve uzman sağlık personeline yönelik eğitim programları alanlarında desteğe ihtiyaç bulunduğunu belirten Sağlık Bakanı Dr. Sharma, Türkiye ile işbirliğinin çok yönlü bir şekilde artmasını temenni ettiğini belirtti.

Sonraki Haber

Sırbistan'da Ljubovıja Belediyesi'ne Sulama Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da Ljubovija Belediyesi’ne 15 adet damlatma tipi sulama sistemi malzemesi desteğinde bulunuldu. Tarım ülkesi Sırbistan’da, başlatılan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program çerçevesinde TİKA, tarım...